fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Максим Димитриевски

Куманово доби Центар за упатување на жртви од сексуално насилство

Во просториите на кумановската болница денеска беше отворен Центар за жртви од сексулано насилство. Центарот е резултат на мултисекторската соработка на министерствата за здравство, труд и социјална политика, внатрешни работи, ...

Отворен нов објект за згрижување на деца во Куманово

Шеесетина деца од предучилишна возраст од Куманово ќе бидат згрижени во новиот објект „Детелинка“ на детската градинка „Ангел Шајче“, што денеска свечено беше пуштен во употреба. Објектот се наоѓа во поранешниот ...

Димитриевски: Државата му должи одговор на Куманово за Диво Насеље

Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово, беше дел од одбележувањето на 9 мај, „малата војна“ во Диво Насеље со учество на панел-дискусијата „Диво Насеље, три години потоа...“ во организација на ЦИВИЛ.  ...

Максим Димитриевски, првиот градоначалник кој ја поддржа меѓународната повелба за граѓанско учество

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски е првиот градоначалник во Македонија, но и многу пошироко, кој го стави својот потпис на меѓународната петиција за поддршка на Граѓанската повелба. Во кратка церемонија, ...

Пристап до информации од јавен карактер на лица со попреченост

Со цел поттикнување на конкретни промени за подобрување на состојбата за пристапност до јавни информации за лица со попреченост, Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“, Куманово, денеска ...

Промени и во парламентарниот состав

По одржувањето на првиот круг од локалните избори, извесни се пет промени во составот на Собранието. Вчера, досегашниот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски го информирал претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER