fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: манипулации

24 ЧАСА: Таравари незаитересиран да се кандидира за претседател; ВМРО манипулираше со пенизонерите, вели Тренчевска; видео серијал на ЦИВИЛ во борба против дезинформации

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски во седиштето на партијата се сретна со претседателот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари, на која, како што наведува на Фејсбук, разговарале ...

(DEEPFAKE) Што е „дип фејк“ технологија и како да се спротивставите на дезинформациите создадени од вештачката интелигенција

Се чини дека „дип фејк“ технологијата станува омилена алатка на руските пропагандисти за ширење дезинформации и манипулации во јавноста и за дискредитирање на противниците и неистомислениците на режимот на Кремљ. ...

Што навистина изјави, а како манипулативно се пренесува американскиот претседател Бајден

„Американскиот претседател Џо Бајден со нова изјава го потврди вековното размислување на целиот свет дека државниот врв на оваа земја е заинтересиран само да води војни, тврди Фокус во првата ...

МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ И ОСЛЕПЕНИОТ ПОЛИФЕМ: Фактите за медиумите и шверцувањето на финансиерите на вмровската политика

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во блиц-кригот на носење на четири закони од сфера на електронските комуникации со европско знаме, стои и одредбата буџетски да се покриваат дел од трошоците на телевизиите што ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Стара вест за обид за убиство во Гевгелија објавена како ексклузивна кај дел од порталите

Со стара вест од пред 3 години, дел од македонските портали, вчера и денес продуцираа „сензационална“ содржина, која секако ќе им биде добредојдена во борбата за кликови. За клик повеќе, ...

За што се бори Хамас?

ЏАБИР ДЕРАЛА Следејќи ги јавните реакции на најновиот крвав конфликт во Израел и пропалестинските протести на дел од луѓето и политичките, како во нашата земја, така и на меѓународната сцена, ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Медиумски тајкун?

ЏАБИР ДЕРАЛА Го дочекав и тоа. Во еден интернет медиум, инаку гласило на националистичката опозиција, во повеќе наврати ме нарекуваат медиумски тајкун. Ова секако дека ќе го прифатам, барем делумно, ...

Манипулациите на колешката Силјановска: Научно и политичко фијаско!

ТИТО БЕЛИЧАНЕЦ Колешката бидејќи немаше издржани правни аргументи да го одбрани негативниот став за прифаќањето на уставните измени од страна на нејзиното ВМРО ДПМНЕ во излагањето. Вон контекст се повикуваше ...

ВО ЛАДОВИНАТА НА ПАРКОТ Некои новинари ова го нарекуваат пензионерски бунт

Костовски: Пензионерите молчеа кога груевизмот ги манипулираше, а сега „свират“ под диригентската палка на партиските улични емисари, токму кога системот – функционира!

Пензионерите како гости на сите наши информативни емисии на обединетите телевизии на опозицијата, сигурно имаат форми на амнезија, пишува Љубомир Костовски во анализата за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Пензиите како ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER