fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: манипулации

ВО ЛАДОВИНАТА НА ПАРКОТ Некои новинари ова го нарекуваат пензионерски бунт

Костовски: Пензионерите молчеа кога груевизмот ги манипулираше, а сега „свират“ под диригентската палка на партиските улични емисари, токму кога системот – функционира!

Пензионерите како гости на сите наши информативни емисии на обединетите телевизии на опозицијата, сигурно имаат форми на амнезија, пишува Љубомир Костовски во анализата за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Пензиите како ...

Фото: Скрин шот

Не наседнувајте на дезинформацијата дека синот на естонската претседателка носи фустани

КРИСТИНА КОСТОВА За жал, медиумската и интернет писменост во Северна Македонија не се на завидно ниво. Се чини општествово ни е плодно тло за дезинформации и лажни вести.   За ...

Костадиновска – Стојчевска: Со намерно мешање на „лончињата“, како проверени мајстори за лажни вести, ВМРО ДПМНЕ повторно со полувистини свесно манипулира

Со намерно мешање на „лончињата“, како проверени мајстори за лажни вести, ВМРО ДПМНЕ повторно со полувистини свесно ја манипулира јавноста користејќи дел од мојата изјава за Вевчанскиот карневал кој се ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Сталин и седумте џуџиња… И вести на МРТ. Ракија и салата од зелка.

ЏАБИР ДЕРАЛА Ги гледам „кутрите“ проруски пропагандисти и путинисти како се прпелкаат во истите пропагандни шеми со месеци. Руската пропагандна машинерија доживеа речиси подеднакво срамни порази како и воената на ...

Петрит Сарачини

Левото Димче се шегува со амандмани во Собрание за пандемијата, ама е многу озбилен за реновацијата

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Кога станува збор за справување со пандемијата и можноста Собранието и заболените пратеници да работат онлајн - левото Димче го покажува своето шеговито лице. Си прави вицови, ...

Добро утро со Орданоски

Останете здрави и живи, после ќе му ја мислиме за изборите!

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Вчерашната прес-конференција на Владата, со која се објави подигнувањето на нивото на рестрикциите во движењето на територијата на целата земја, и реакциите по неа, ме потсетија на една ...

Срамота!

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Изгледав дел од евтиното телевизиско шоу на квази новинарот Момироски на ТВ Алфа, објавено на нивниот Јутуб канал на 25 март (насловот е нешто околу заспивањето). Искрено, ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER