fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: манипулации

27 април 2017

Академици на тротоарите…

Тие секогаш мораат да бидат во борба против некого, а кога немаат непријатели од надвор или од внатре, тогаш се борат против себе. Секогаш немир околу нив, немир во нив. ...

Сѐ повеќе влади манипулираат со социјалните медиуми и интернетот

Се повеќе влади ги следат примерите на Русија и Кина со манипулирање на социјалните медиуми и потиснување на изразување на мислења на интернет, што претставува сериозна закана за демократијата, соопшти ...

Ромите во прилепска „Тризла“ се повторно мета на изборни ветувања

Неколку илјади жители од ромската населба „Тризла“ во Прилеп, живеат во исклучително тешки услови. „Тризла“ е населба на дивоградби, за коишто доправа треба да се изработува Детален урбанистички план и ...

Законот за минимална плата не нуди гаранции за работниците и остава простор за манипулации на работодавачите

Хелсиншкиот комитет смета дека новото законско решение суштински нема да ја зголеми минималната плата во секторите каде се бара исполнување на нормиран учинок и бара итно менување на Законот за ...

Со тајни договори ВМРО-ДПМНЕ потрошила 225 милиони евра од буџетот за „помош“ на странските инвеститори!

Во 25 компании, коишто во Македонија биле отворени од странски инвеститори во период од десет години, со 20.000 вработени, државата од буџетот потрошила преку 225 милиони евра! Поточно, со пари ...

Царовска: Бегалските станови се лага што постои само во главата на Груевски и бандата!

„Станови за бегалци, ниту ќе се градат, ниту се градат во моментов, никаде на цела територија на Македонија! Неколку пати во медиумите кажав, тоа е лага! ВМРО-ДПМНЕ пласираат лажни вести, ...

Само вистина, само со Стевче

Сончогледите се вртат, ама коренот останува. Дури и политички маргиналец како Стевчо Јакимовски може да влијае на програмата на Канал 5. Најавената дебата во „Само вистина“ со мене, се претвори ...

ДИК молчи за тешките пропусти и спрема нов циркус од избори

Фантастично добро платената и супер партизираната Државна изборна комисија молчи точно пет месеци по срамниот неуспех да придонесе кон спроведување слободни избори. Наместо да биде дел од решението, ДИК (о)стана ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Не сме „топовско месо“!

Почитувани, господа, професори, директори, родители, средношколци – колеги... Низ ситуацијата во која се наоѓа нашата држава, нема заинтересирани страни, а ни најмал простор за решавање на најголемата кочница на образованието ...

Page 3 of 5 1 2 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER