fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Министерство за труд и социјална политика

Фото/ од фејсбук профилот на министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска

Кабинет на Тренчевска: Велковски без конкретни информации излегува со лажни обвиненија

Од Кабинетот на дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, ги демантираат изјавите на техничкиот министер, Ѓоко Велковски, изнесени денеска на прес-конференција на која тој информираше дека ...

Тренчевска: Не е вистина дека се укинуваат посебните средства за лицата со Даунов синдром

„Не е укинато ниту едно право на лице, односно дете со попреченост. Напротив се воведуваат и нови услуги, правата продолжуваат и понатаму и се зголемени во својот износ“, изјави Тренчевска ...

Фото/ Влада на Р.С. Македонија

Тренчевска: Во март се очекува ново зголемување на минималната плата

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на дводневната конференција „Година на нови можности“ на панел сесијата „Социјални и здравствени политики во време на криза“ се осврна на антикризните ...

Фото/ од фејсбук профилот на министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска

Тренчевска: Постојан раст на минималната плата и мерки за активирање на невработените лица

Растот на минималната плата, програмите и мерките насочени за спречување на одливот на работници во странство, капиталните инвестиции и вработувањата во детските градинки се темите за кои синоќа се осврна ...

Министерката Шахпаска на разговори со директорите за функционирањето на детските градинки од септември

Министерската за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска ќе одржи средба со директорите на скопските градинки на која ќе се разговара за функционирањето на детските градинки од септември кога ...

Царовска: Правиме напори за намалување на невработеноста

Размена на идеи на организациите и приватниот сектор за зајакнување на меѓусебната соработка, која треба обезбеди поквалитетен пазар на трудот во Македонија, е целта на координативниот состанок за вмрежување на ...

МТСП: Работиме на расветлување на случајот со каснатото 11-месечно бебе

 Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека е запознато со случајот за каснатото 11 месечно бебе во скопската градинка Раде Јовчевски Корчагин, и работи на расветлување на случајот. ...

Царовска: Се утврдуваат евентуални пропусти за случајот со настраданите деца во Велес

На семејството чии три деца загинаа во пожар во нивниот субстандарден дом во Велес социјалните работници му нуделе сместување под кирија уште пред да се случи трагедијата, но, одбивало. Дали ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER