fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: млади

дискусијата на тема „Домувањето и младите во Северна Македонија“, организирано од Организацијата за домување и станари (ОДС) и Фондацијата „Фридрих Еберт“ (ФЕС)./Фото: Влада.мк

Битиќи: Поддршката за младите е еден од клучните приоритети на оваа Влада

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи денеска се обрати на отпочнувањето на дискусијата на тема „Домувањето и младите во Северна Македонија“, организирано од Организацијата за домување и станари (ОДС) ...

Проф. Д-р Силвана Марковска-Симоска за ЦИВИЛ: Насилството води кон насилство, за жал воопшто не се води грижа за менталното здравје на младите

Живееме во едно многу стресно и брзо време, кога повеќето од нас се стремат да ги реализираат своите амбиции, да спечалат и да создадат повеќе отколку што е потребно, но ...

Костов: Политичките лидери се „султан-паши“ кои не им даваат доволно простор на нивните подмладоци

Во серијалот на ЦИВИЛ – „Таргет млади“ разговараме со аналитичарот Сотир Костов. На кој начин пред сè македонските и албанските политичките партии ги таргетрираат младите да се вклучат во политиката? ...

За натамошен успех на Гаранцијата за млади неопходна е поголема активација на невработените млади лица и теренска работа

Северна Македонија е предводник меѓу државите од Западен Балкан во спроведување на рамката на политики Гаранција за млади, која овозможува младите лица до 29 години кои не се вработени, да се вклучат ...

Битиќи: Општествената одговорност носи шанса за развој и подобра иднина на младите

Денеска можеме да ги поставиме темелите на општествената одговорност чии плодови ќе ги уживаат идните генерации, што всушност е наша обврска кон нив. Настанот за кој се собравме, доделување на ...

Младите во Кина се самозаразуваат со КОВИД за да можат да си го контролираат секојдневието

Последниот чекор во брзото менување на Кина на нејзината спорна политика за нулта Ковид доаѓа во недела, кога повторно ќе ги отвори границите за меѓународно патување. Но, помладите жители на ...

Дебата на тема „Како до подобар младински стандард во 2023 година?“: Потребни се активни млади, но и политичари што ќе ги вклучат во носењето на одлуки

Преземање на конкретни мерки за справување со корупцијата која е една од главните причини за иселување на младите, суштински промени во образованието и активна младина која директно ќе учествува во ...

Пендаровски додели признанија „Успешни млади“ за значајни достигнувања во 2021 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2021 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER