fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: мерки

Мерките што ги носи МЗШВ секогаш се во договор со земјоделците, најдобар начин за успешна владина политика без протести

Најдобрите решенија при стопанисувањето во било кој бизнис ги имаат тие што ги живеат проблемите и предизвиците во текот на работата. Во земјоделското производство тоа се земјоделците, оние кои секојдневно ...

Фото: МИА архива

ЕУ ги засилува мерките против ширењето илегални содржини и говор на омраза на интернет

Европската комисија подготви пакет препораки за земјите членки на ЕУ за да им помогне во координирање на нивниот одговор на ширењето на незаконски и терористички содржини или говор на омраза ...

Државата на пат до целосно решавање на долгогодишниот проблем со лицата без документи

Со донесувањето на измените на законите за престојувалиште и живеалиште и за лична карта со отвора патот за целосно решавање на  бездржавјанството во Република Северна Македонија. Овие лица  поради непоседувањето ...

Ценовска Серафимовска: Го штитиме стандардот на граѓаните, намалени цени и повеќе пари во семејниот буџет со поврат на ДДВ

Новата мерка на Владата предводена од СДСМ за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава резултати. Веќе се намалени цените на стотици основни прехранбени производи во маркетите, ...

Хрватин на средбата со Грковска: Судскиот совет го изгуби кредибилитетот, мора да се преземат итни мерки да се надмине оваа состојба

Судскиот совет како една од најважните институции која треба да гарантира независност, објективност, ефикасност и квалитет во правосудниот систем, за жал го изгуби кредибилитетот, кажал експертот за правни прашања Бранко ...

Тренчевска: Со навремено изрекување на мерки ќе го превенираме фемицидот како најтежок акт на насилство врз жените

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на конференцијата „Фемицид во Северна Македонија и Западниот Балкан – Меѓународни стандарди и практика на судовите – презентација на ...

Фото: МИА

Српската влада ги усвои мерките што ги најави претседателот Вучиќ по масовните убиства во Младеновац

Српската влада ги усвои мерките што денеска ги најави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а кои беа предложени по злосторството во Младеновац, кои МИА во целост ги пренесува, јави дописникот ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER