fbpx

Tag: МТСП

МТСП за денеска најави вонреден инспекциски надзор над работата и стручниот кадар за случајот со градинката во Шуто Оризари

Во текот на денот ќе биде извршен вонреден инспекциски надзор над работата  на установата и стручниот кадар, од страна на инспектори за заштита на децата, велат од Министерството за труд ...

Тренчевска: Ранливите категории на граѓани остануваат во фокусот на работата на Министерството, се грижиме за сите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во утринската програма на МРТВ 1, зборуваше за неколку актуелни теми кои се во надлежност на Министерството за труд и социјална политика. ...

Министерски состанок за интегрирањето на Ромите во рамки на процесот на проширување на ЕУ

Министерство за труд и социјална политика денеска е домаќин на годишен министерски состанок, четврти по усвојувањето на Декларацијата на партнерите од Западен Балкан за интеграција на Ромите во рамките на ...

Одржана првата конститутивна седница на работната група, ќе се носат социјални мерки и измени или нов закон за минималната пензија

Работната група за разгледување на предлози за прашањето за најниската пензија во Република Северна Македонија,  и пакет мерки за помош и поддршка на пензионерите денес ја одржа првата конститутивна седница. ...

МТСП: Пензиите продолжуваат да се исплаќаат на почетокот на месецот, се враќа редовниот начинот на исплата како пред пандемијата

Министерство за труд и социјална политика ги известува пензионерите дека пензиите ќе продолжат да се исплаќаат редовно. Министерството известува дека со исплатата на пензијата за месец август се враќа редовниот ...

Тренчевска за КТВ: Работиме на палета од социјални мерки кои директно ќе влијаат на квалитетот на живот на пензионерите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во нејзиното гостување на КТВ Кавадарци зборуваше за задачите на Работната група која беше формирана на последната седница на Влада и за барањата ...

МТСП: Пензискиот фонд е стабилен, редовната непречена исплата на пензиите го потврдува тоа

Го демантираме и го отфрламе тврдењата дека Фондот за пензиско и инвалидско осигурување е во криза и државата доцни со исплатите кон банките, соопштуваат од Министерството за труд и социјална ...

Тренчевска: Чекориме по патот на решението на деценискиот предизвик на Лицата неевидентирани во Матичната Книга

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со шефот на мисијата на ОБСЕ, Килијан Вал, Министерот за правда, Кренар Лога и претставничката на УНЦХР во Република Северна ...

Тренчевска: Нашата држава беше препознаена како земја – лидер која многу направи за родовата еднаквост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беше гостин во емисијата „Студио 10″ на Телевизија 24. Во телевизиското интервју стана збор за анти-родовите движења, новиот Предлог закон за родова ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER