fbpx
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: МЗШВ

Фото: Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во пресрет на најголемата регионална агробизнис конфренција „Grow up - Силата на земјата“ во Србија, Извор: МИА

Николовски: Со поддршка на ЕУ креираме модерен советодавен систем во земјоделскиот сектор, 90 обучени советници ги ставаме на располагање за земјоделците

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со амбасадорот на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија Н.Е. Дејвид Гир, ги доделија сертификатите за 90 обучени советници ...

МЗШВ институција со највисоко ниво на транспарентност

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е најтраспарентна државна институција според Извештајот за извршена проверка на објавените документи и информации кои имателите на информации се обврзани да ги објават на ...

МЗШВ: Македонскиот штанд со најголем број винарии изложувачи на саемот Винска Визија на Отворен Балкан

Позитивната енергија и пријателската атмосфера која ја имавме и на привиот саем за храна вино и туризам "Винска визија" на Отворен Балкан се повторува и оваа година. Голема посетеност и ...

Фото: Агротим

Во Брисел и денеска тема Македонскиот аграр гледан од европска перспектива

ЛЕНЧЕ НИКОЛОВСКА Брисел – Билатерална скрининг средба за Поглавје 11 – Земјоделство и Рурален развој. Во салата на Европската Комисија и денеска тема е македонскиот аграр, гледан од европска перспектива. ...

Николовски: Обезбедуваме поддршка за секој лозар по хектар произведено грозје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со државниот советник за рурален развој, Трајан Димковски, денеска одржаа средба со претставници на лозарите од Тиквешијата. Денешната средба доаѓа по ...

Николовски и Оздемир посетија фарма и винарија, беа пречекани од мали производители, млади земјоделци и жени фармери

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со делегацијата од Сојузна Република Германија, предводена од федералниот министер Џем Оздемир и амбасадорката Петра Дрекслер, ги посетија фармата „Аја Фарм“ ...

Пред граѓаните на Струга и Дебарца презентирани новите можности од ИПАРД 3 програмата

Денеска Информативната теренска кампања за презентација на новостите и можностите со новата ИПАРД 3 програма караванот на претставници на секторот ИПАРД при МЗШВ и Платежната  ја продолжија во Дебарца и ...

Фото: МЗШВ

МЗШВ во Брисел го почна објаснувачкиот скрининг за кластерот 5 – „Ресурси, земјоделство и кохезија“

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) го почна објаснувачкиот скрининг за кластерот 5 - „Ресурси, земјоделство и кохезија“ во Брисел. Како што соопшти, според скрининг агендата, македонската делегација ќе ...

МЗШВ: Земјоделците од Чифлик на првото Собрание на учесници дадоа поддршка за започнување на процесот за консолидација на земјоделското земјиште

Успешно заврши првото Собрание на учесници во село Чифлик, кое се одржа вчера вечер, каде мнозинството земјоделци дадоа силна поддршка за започнување на процесот за консолидација на земјоделското земјиште и ...

Фото: МИА архива

Северна Македонија се приклучи на Европската советодавна комисија за рибарство и аквакултура

Северна Македонија како 37 членка се приклучи кон Европската советодавна комисија за рибарство и аквакултура (EIFAAC) на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Од ФАО информираат дека ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER