fbpx

Tag: надворешна политика

Обезглавена дипломатија

пишува: МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА Одговорноста не е мантра која што се изговара пред секои избори за заштита од уроци. Не е ниту празен ритуал кој се изведува без никаква врска со ...

Џафери закажа продолжение на седницата на Комисијата за надворешна политика

Собраниската Комисија за надворешна политика денеска сепак ќе одржи седница, но не е предвидено експозе за надворешната политика да има шефот на дипломатија Никола Димитров.  Продолжението на седницата што досега ...

Седници на три собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за прашања на изборите и именувањата, за надворешна политика и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за прашања на ...

Малески: Не е српски интерес, Македонија забрзано да стане членка на НАТО!

Експертот за надворешна политика, професор д-р Денко Малески, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, ги анализира актуелните случувања на релација Македонија –Србија и нивната реперкусија врз процесот на забрзано членство на ...

Заев: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија!

„Овој Договор е во согласност со националните интереси на Македонија. Овој голем чекор како што наведовме и во Договорот, одговара на интересите на народите на Македонија и Бугарија. Договорот е ...

Богојески: Преговорите со Бугарија се обид за побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО!

„Ако успееме да ги затвориме прашањата со соседите и успееме да станеме нормална држава, првин балканска, пример за сите соседи - демократска земја, и сите заедно да се избориме за ...

Рот: Иднината на Македонија е во ЕУ!

„Опозицијата треба да вложи повеќе напори за вклучување во реформските процеси на Владата“, порача денеска во Скопје, Михаил Рот, државен секретар во МНР на Германија, на заедничката прес-конференција што ја одржаа ...

Власта во заминување да им се извини на младите на кои им ја прокоцка иднината!

Здружението Млади европски федералисти - ЏЕФ Македонија, во соработка со Фондацијата „Фридрих Еберт“, одржа јавна дебата насловена „Влез во Собрание, излез од криза, влез во ЕУ“ како дел од серијата ...

Нимиц: Нова, стабилна влада е услов за продолжување на преговорите за името

Услов за продолжување на разговорите за македонско-грчките односи и преговорите за името е формирање на нова, стабилна и функционална влада во Македонија. Ова е ставот на посредникот во преговорите меѓу ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER