fbpx
Социјални мрежи
Социјални мрежи
Победничката фотографија на Јулија Кочетова. Фото: Инстаграм
Фото: миа.мк

Tag: национализам

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Не е важно што мислат Албанците. Тие немаат право да одлучуваат!

ЏАБИР ДЕРАЛА Прикриениот национализам е, на многу начини, исто толку штетен и деструктивен како и милитантниот национализам. Латентниот или прикриениот национализам релативно тешко се препознава и идентификува, а уште потешко ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Национализмот не води кон победа на едните или другите – сите губат

ЏАБИР ДЕРАЛА Национализмот, верската омраза и расизмот во сите нивни облици и степени на радикализам постојат кај сите заедници на Балканот. И многу пошироко, се разбира. Одлика на национализмот и ...

Лажниот патриот!

ДЕСТАН ЈОНУЗИ Христијан Мицкоски, преку својот лажен патриотизам се обидува да убеди илјадници наши сограѓани, соседи Македонци, но и Албанци, нација на која ѝ припаѓам, дека внесувањето на Бугарите во ...

ПРОПАГАНДНИ НАРАТИВИ: Српска „братска одбрана“ на Македонците од Албанците, закани со „судбината на Украина“ и ѕвецкање со оружје

Само низ примерот на неколку изјави дадени во август и јули годинава, особено ако се стават во контекст на пораките од руските дипломати во 2018 година, може да се види ...

(ВИДЕО) Дерала за Индекс.мк: ВМРО е деструктивна партија, која ќе ги искористи сите механизми за блокирање и спречување на интеграцијата на земјата во ЕУ

Угледниот публицист, новинар и активист на граѓанското општество, воедно и добар познавач на политичките прилики во нашата земја, Џабир Дерала, говори за барањето на ВМРО да има Влада без Албанци, ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Непријатен потсетник

ЏАБИР ДЕРАЛА Антиевропските инсталации, лажните неутралци и квази интелектуалци, рашистите, груевистите, радикалите, прикриените и отворените националисти, доминираат во ТВ програмите и во голем дел од интернет и печатените медиуми во ...

Ниеден националист како македонскиот

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Не е проблемот што си тврдиш за себе дека си македонски националист, проблемот е што ексклудираш дури и таму каде што национализмот пропишува инклузија. Што не гледаш на ...

Екстремизмот и национализмот го киднапираа спортот, панел дискусија на ЦИВИЛ

Натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ и бугарскиот „Левски“ во Скопје помина во знакот на насилството и говорот на омраза со отсутво на натпреварувачкиот карактер и навивачкиот дух. Во време ...

Page 2 of 13 1 2 3 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER