fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: национализам

Цената на национализмот: Скапа, но ефективна алатка за манипулација

ЏАБИР ДЕРАЛА Национализмот и омразата се одлични алатки за манипулација. Со мали инвестиции во пропагандата, лесно се постигнуваат одлични резултати – доаѓање и одржување на власт. Со употреба на националистички ...

Мангова: Има странско поттикнување на национализам, но тој има и домашен корен

„Може да се толкува дека некогаш националистичката реторика е поттикната и предизвикана од странски сили. Иако знаеме од минатото дека има и домашен корен национализмот“ рече Илина Мангова од Меѓународниот ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Партиски порази за државни победи!

Дали СДСМ ги изгуби изборите поради нереформирањето на системот и невоспоставувањето на правна држава или поради етничкиот фактор? Колку ja чинеа, во смисла на партиски рејтинг, чекорите кои државата ја ...

Илустрација: Изборни динамики во Северна Македонија: Национализам, руско влијание, политичка инертност (во соработка со deepAI)

Три клучни фактори во изборната динамика: Национализам, руско влијание и политичка инертност

Улогата на национализмот во обликувањето на изборните резултати Влијанието на руските хибридни тактики врз изборните процеси Влијанието на политичката апатија врз прогресивните кандидати на изборите ЏАБИР ДЕРАЛА Може (и треба) ...

Photo by Elvis Bekmanis on Unsplash

Алал вера драги „новинарски пера“

Зошто дел од медиумите и новинарите пред етичките правила ги стават етничките интереси? Дел од луѓето во медиумите пред да се новинари, се повеќе Македонци или Албанци? Дали етноцентризмот и ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

МАНУ, не биди САНУ

МАНУ треба да биде свесна дека со Преспанскиот договор со Грција, ние како држава се обврзавме дека нема да го истакнуваме никаде знамето од Кутлеш. На државните институции ни под ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Фрчкоски за македонскиот конституционализам (1): Ако успееше тајната операција „Опера“ на КОС, за државен удар во Југославија и квислиншка влада во Македонија, нас ќе нè пратеа в затвор

„Белешки за македонскиот конституционализам, концепт на Уставот од 1991 година“ во издание на ЦИВИЛ, е нова книга на проф. д-р Данаилов Фрчкоски. Одличен повод за интервју со Авторот, што ќе ...

(РЕАКЦИИ) Целакоска: ВАЖНО Е! медиумите да бидат слободни да реализираат нарачки на ВМРО-ДПМНЕ

Професорката и колумнистка, Емилија Целакоска, во објава на Фејсбук, „користејќи“ го слоганот од кампањата на ВМРО-ДПМНЕ „ВАЖНО Е!“, реагира на инцидентот предизвикан од директорот на Канал 5 телевизија Иван Мирчевски. „#Важно е ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER