fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: национализам

Ниеден националист како македонскиот

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Не е проблемот што си тврдиш за себе дека си македонски националист, проблемот е што ексклудираш дури и таму каде што национализмот пропишува инклузија. Што не гледаш на ...

Екстремизмот и национализмот го киднапираа спортот, панел дискусија на ЦИВИЛ

Натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ и бугарскиот „Левски“ во Скопје помина во знакот на насилството и говорот на омраза со отсутво на натпреварувачкиот карактер и навивачкиот дух. Во време ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Медиумско слепило, Камчев, руска нуклеарна закана, зелено-патриотски игри, избори и уставни измени

ЏАБИР ДЕРАЛА Костовски, во анализата за ЦИВИЛ Медиа, добро забележа дека големата вест за „поцрнувањето“ на Камчев во голем дел од македонските медиуми остана, практично, невидлива. Медиумското слепило за главните ...

Од Иловица до Солунa

ДЕХРАН МУРАТОВ Со песната „Не плачи мајко не жали, ако загинам за Македонија“... присутните граѓани ги полнеа батериите со патриотизам, чиниш ќе тргнат во поход да го освојуваат Солун, а ...

Дерала: Медиумите треба да бидат критичкиот простор на јавноста во кој ќе се крене ѕидот пред национализмот

Кога станува збор за медиумите и нивната улога во однос на пренесување на националистички пораки и содржини, претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала на јавниот настан „Граѓански дијалози за односите меѓу ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Политички дијалог а ла Мицкоски

ЏАБИР ДЕРАЛА Мицкоски не го крие својот националшовинизам. Напротив, како што се приближува времето за државнички одлуки на македонските пратеници за европската иднина, така и тој е сè понервозен. Национализмот ...

Историја на српските недавања

СВЕТИСЛАВ БАСАРА Долга е историјата на српски „недавања“. Да почнеме со Хајдук Вељко, кој навлезе во епската поезија, а со тоа и во историјата, со борбениот крик „Глава давам, Краина ...

Page 3 of 14 1 2 3 4 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER