fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: новинари

Дописничката на Ал Џазира, Јумна ал Сајед се соочува со закани; повеќе од 30 новинарки и новинари го изгубија животот од 7 до 31 октомври

Јумна Ел Сајед, дописничка на Ал Џезира од Газа, објави дека нејзиното семејство добило закани од израелските сили да го напуштат својот дом во градот Газа. Додека ја раскажуваше својата ...

Херасимјук: Се влошува состојбата со безбедноста на новинарите во Украина и низ цела Европа

При низата настани поврзани со темата на медиумската активност, присутните забележаа дека состојбата со безбедноста на новинарите се влошува низ цела Европа. „Безбедноста на новинарите станува сè позагрозена. Овој тренд ...

Протестот на вработените во МИА ставен во мирување

Вработените во Медиумската информативна агенција – МИА, организирани од репрезентативниот синдикат на Агенцијата СМИА и ССНМ очекуваат премиерот Димитар Ковачевски да го одржи ветувањето кое го даде во интервјуто за ...

Косово немири (Фото: Принтскрин)

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се ...

Фото: МИА

На првата седница на Судски совет со новиот претседател Георгиев, камерите отстранети од салата, ЗНМ со осуда

Во Судскиот совет денеска се одржува седница, прва откако е избран новиот претседател Сашко Георгиев, откако беше разрешена Весна Дамева. Георгиев на почетокот на седницата кажа дека поради условите во ...

Телма и маслиновите новинари или не знаат да читаат (на англиски), или се дибидус злонамерни

Универзитетската професорка Емилија Целакоска на својот Фејсбук профил реагира на објавата на телевизија Телма и други новинари во врска со Извештајот за Северна Македонија 2022. Нејзиниот статус го објавуваме во целост: ...

Грција денеска без информативни емисии и вести, новинарите на штрајк

Новинарите во Грција, организирани од нивните здруженија, во пет часот утрово започнаа 24-часовен штрајк во рамките на утрешниот генерален штрајк за железничката несреќа, со што земјата денеска ќе биде без ...

Новинари во Република Српска протестираат против криминализација на клеветата

Новинарите спонтано се собраа пред Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, каде што протестираа против најавената криминализација на клеветата во тој ентитет во Босна и Херцеговина, пренесе РСЕ. ...

Page 2 of 12 1 2 3 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER