fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: новинари

Фото: МИА архива

Мексиканскиот претседател вети истрага за протекувањето лични податоци на новинари

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска вети истрага за протекувањето на лични податоци на повеќе од 300 новинари, обвинувајќи ги неговите „противници“ дека сакаат да водат „валкана војна“ неколку ...

ИФЈ ќе го тужи Израел доколку не престане со нападите врз новинарите во Газа

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) ќе преземе правни мерки против израелските политичари и воени лидери, доколку не се обврзат да ги почитуваат наредбите на Меѓународниот суд на правдата, во врска ...

ФОТО: Архива

Остра осуда за вербалниот напад врз новинарка од МИА

Генералниот колегиум на Медиумската информативна агенција (МИА) реагира на денешниот вербален напад врз новинарка од МИА, Ангела Рајчевска. При вршење на својата професија колешката беше вербално нападната од страна на ...

Фото: МИА

Здружение на новинари на Турција: Секој трет турски новинар е невработен, а 95 отсто од медиумите се контролирани од власта

Секој трет турски новинар е невработен, а 95 отсто од медиумите во земјата се под контрола на владата, се вели во соопштението на Здружението на новинари на Турција (ТГЦ), објавено ...

ОН: Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните семејства

Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права на окупираната палестинска територија соопшти дека Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните семејства. „Од нападот (Хамас) на 7 октомври, ...

Тужба на Репортери без граници: Новинарите убиени во Појасот Газа се жртви на воени злосторства

Во израелско-палестинската војна досега загинаа 41 новинар. Триесет и шест од нив се палестински новинари убиени во израелските напади во Појасот Газа. Репортери без граници (РСФ) поднесе тужба до Меѓународниот ...

Дописничката на Ал Џазира, Јумна ал Сајед се соочува со закани; повеќе од 30 новинарки и новинари го изгубија животот од 7 до 31 октомври

Јумна Ел Сајед, дописничка на Ал Џезира од Газа, објави дека нејзиното семејство добило закани од израелските сили да го напуштат својот дом во градот Газа. Додека ја раскажуваше својата ...

Херасимјук: Се влошува состојбата со безбедноста на новинарите во Украина и низ цела Европа

При низата настани поврзани со темата на медиумската активност, присутните забележаа дека состојбата со безбедноста на новинарите се влошува низ цела Европа. „Безбедноста на новинарите станува сè позагрозена. Овој тренд ...

Протестот на вработените во МИА ставен во мирување

Вработените во Медиумската информативна агенција – МИА, организирани од репрезентативниот синдикат на Агенцијата СМИА и ССНМ очекуваат премиерот Димитар Ковачевски да го одржи ветувањето кое го даде во интервјуто за ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER