fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: новинари

Фото: Влада РСМ

Маричиќ: Заедно со медиумите го доближуваме процесот на преговори со ЕУ до граѓаните

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ја отвори обуката за новинари, во рамки на проектот наменет за подготовка за сеопфатно и информирано покривање на процесот на пристапување на Северна ...

Фото: миа.мк

Опозиција во Албанија предлага затворска казна до пет години за напад или закана против медиумски работници

Албанските опозициски демократи доставија до парламентот предлог-измени и дополнувања на кривичниот законик, со кои се бараат казни од 1 до 5 години затвор за лицата кои физички нападнале новинари, сниматели ...

Земи цевку и работи! – Од корен треба да се чисти злото, Латас е само капка во морето

АНА ВАСИЛЕВСКА Легендарната реплика од „Среќна нова 49-та“ , „Земи цевку и работи!“ е идеална аналогија на примитивната изјава на Латас во интервјуто кај некој јутјубер Лазаров, која комплетно ја ...

Фото: Загреб.инфо

Хрватските новинари на протест во Загреб побараа оставка од министерот за здравство Берош за смртта на колегата Матијанчиќ

Протестот „Извинете што ви пречам, не можам да дишам“ се одржа денеска во Загреб, точно шест месеци по смртта на новинарот Владимир Матијаниќ, кој почина на 6 август минатата година, ...

#JeSuisCharlie – осум години од терористичкиот напад на „Шарли Ебдо“

Осум години од терористичкиот напад на канцелариите на сатиричниот магазин Шарли Ебдо како и серијата терористички напади што ја потресоа Франција, кои ги одземаа животите на 17 лица, вклучително и ...

Фото: Engin Akyurt/Pixabay

Репортери без граници: Украина е на второто место за најопасните земји за новинарите во Европа

Во периодот од 2003 до 2022 година во светот се убиени 1.668 новинари, во просек по 80 годишно, покажуваат податоците кои денеска ги објави организацијата Репортери без граници (РСФ). Во ...

ССНМ: Затворање на дописништвата на МИА е непопуларна и недозволива мерка

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува жалење поради одлуката на АД МИА за ставање во мирување на неопределено време на дописништвата во Брисел, во Атина и во Вашингтон, ...

Чадиковски: Формирање на фонд за медиумски продукти, еден од приоритетите на кои ќе работиме во првите шест месеци

Формирање на фонд за медиумски продукти е законско решение на кој ќе работи Здружението на новинари во првите шест месеци од новиот мандат, со цел да се подигне и квалитетот ...

Поднесено обвинение за насилство врз новинарската екипа на ТВ 24

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот ...

„Невидливо насилство – Стории од редакциите“: Новинарите од регионот чувствуваат страв

Колку новинарите можат да се занимаваат со својата работа, и доколку не, зошто молчат, дали се почитуваат нивните работнички права, стравот што го чувствуваат додека ја извршуваат својата работа, се дел ...

Page 3 of 12 1 2 3 4 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER