fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: новинарство

Ковачевски: Успеавме после 11 години комплетно недемократски режим да направиме голем исчекор во слободата на медиумите

Во текот на вчерашниот ден јас имав прес конференција, како што имам прес конфереција кога медиумите имаат желба да бидат присутни. И досега не се случило, видов натписи и одредени ...

Фото: Б. Јордановска /ЦивилМедиа

Николовски: Не може да се градат политички поени врз база на картата на различностите

Во своето обраќање на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, новинарот Марјан Николовски посочи дека не разликуваме што е ...

Од условна казна на претседателско столче…

Новинарката Ивона Талевска која беше осудена на две години условна затворска казна за затајување данок, во предметот „Тифани“ на СЈО, е назначена за нова претседателка на Македонската асоцијација на новинари. ...

Добро утро со Орданоски

Еден е Заев, а вие сте многу!

Пишува: Сашо Орданоски Многу е занимлива – а за мене дури и симпатична, до одредена мера – реакцијата на дел од критичката, демократска јавност во Македонија по паѓањето на Груевски ...

Пратеникот Артан Груби става свои лица да делат награди за новинарство

На 1 март во Собранието е одлучено дел од Советот за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев Јасмин“ за областа на новинарство, да биде сопственикот на порталот „Тетова сот“, Рами ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER