fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Јенс Столтенберг

Сијарто: Унгарија не може да му даде поддршка на Руте за нов генерален секретар на НАТО

Унгарија „сигурно не може да ја поддржи“ кандидатурата на холандскиот премиер Марк Руте да стане генерален секретар на НАТО, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. „Ние секако ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг го поздрави унгарското одобрување за членство на Шведска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го поздрави унгарското одобрување за членство на Шведска во Алијансата, откако унгарскиот парламент го ратификуваше шведското барање. Столтенберг нагласи дека проширувањето на НАТО ...

Фото: МИА

Наместо тензии потребен мир и дијалог – порачаа од Скопје лидерите на НАТО сојузниците од регионот

Не постои директна воена закана кон некоја од земјите во регионот, но постојат причини за загриженост за состојбите. Западниот Балкан е стратешки важен за НАТО, а Северна Македонија е ценет ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: НАТО изразува солидарност со Израел и неговото право на пропорционална одбрана од актите на терор

Министрите за одбрана на НАТО жестоко ги осудија неодбранливите напади на Хамас врз цивилите и повикаа на итно ослободување на сите заложници, при што голем број сојузници јасно ставија до ...

Фото: Укринформ

Столтенберг: Русија треба да ги повлече војниците од нуклеарната централа Запорижја

Русија треба да ги повлече своите воени сили од нуклеарната централа Запорижја, нејзиното однесување ја загрозува безбедноста на централата, ова им го кажа Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска, Столтенберг и Агелер со иста порака од Одбранбениот форум 2023: Заедно посилни, обединети околу исти вредности за гаранција на евроатлантската безбедност и стабилност

Симбиозата помеѓу одбраната и Армијата, од една и академската заедница и невладиниот сектор од друга страна, геополитичката реалност и важноста на членството во НАТО и развојот на одбраната и Армијата ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Столтенберг го покани Зеленски на самитот на НАТО во Вилнус

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека го поканил украинскиот претседател Володимир Зеленски да присуствува на самитот на Алијансата во Вилнус овој јули, истакна шефот на НАТО  во интервју ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Столтенберг, НАТО: Воената поддршка за Украина е најбрзиот пат до мирот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју за германската новинска агенција ДПА, изјави дека снабдувањето со оружје и победата на Украина е најкраткиот пат до мирот. „Можеби звучи парадоксално, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER