fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: несреќа

Фото: Амбасада на Украина

Сеќавање на трагедијата од 1986 година, 37 години од страшната несреќа во нуклеарната централа Чорнобил

На 26 април 2023 година ќе навршат 37 години од страшната несреќа во нуклеарната централа Чорнобил, која стана најголемата вештачка катастрофа. Денес го почитуваме споменот на оние кои во првите ...

Штрајк на синдикатите поради железничката несреќа утре ќе ја парализира Грција

Железничката несреќа со 57 жртви е главната причина одбележувањето на утрешниот Меѓународен ден на жената, синдикатите во Грција да го претворат во 24-часовен штрајк со закажани низа протести. Грција утре ...

Мицотакис бара од обвинителот од Врховниот суд, случаите поврзани со железничката несреќа да бидат приоритет

Да им се даде приоритет на случаите поврзани со железничката несреќа кај Темпи и доколку е потребно, распоредување на највисоко можно истражно ниво, бара грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во дописот ...

Одредена мерка притвор за шефот на железничката станица во Лариса по несреќата со 57 жртви

По маратонскиот исказ даден пред истражен судија и обвинител, шефот на железничката станица во Лариса, доби мерка притвор за железничката несреќа. Шефот на станицата беше уапсен веднаш по несреќата, што ...

Утрово извлечени седум јагленосани тела – вкупно 46 загинати во железничката несреќа во Грција

Седум јагленосани тела на патници биле утрово извлечени од остатоците од еден од вагоните, со што бројот на загинати во железничката несреќа во Грција се зголеми на 46 лица, според ...

Варвициотис со благодарност до Маричиќ за изразеното сочувство за железничката несреќа

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Милитиадис Варвициотис преку Твитер му се заблагодари на вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ за пораката со сочувство за трагичната железничка несреќа. ...

СУДИР НА ВОЗОВИ Скриншот од видео од местото на несреќата во Грција, 28 февруари 2023 г.

Продолжува проверката на вагоните по железничката несреќа во Грција, непознат бројот на исчезнати патници

Спасувачките екипи и пожарникарите и денеска продолжуваат со операцијата на потрага и проверка на вагоните за преживеани и исчезнати лица по железничката несреќа што во вторникот вечерта се случи кај ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER