fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: ОБСЕ

ОБСЕ изрази жалење поради одбивањето на Белорусија да дозволи нејзини набљудувачи на изборите во февруари

Највисокото трансатлантско набљудувачко тело за безбедност и човекови права го критикуваше одбивањето на Белорусија да и дозволи на групата да го следи парламентарното гласање, велејќи дека тоа е спротивно на ...

Стејт департмент: Властите во Србија да ги истражат наводите на ОБСЕ за изборите, насилството е неприфатливо

Американскиот Стејт департмент ги повика властите во Србија да соработуваат со мисијата на ОБСЕ во истрагата за наводите за изборни нерегуларности, нагласувајќи дека насилството врз новинарите, набљудувачите и изборните службеници ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

Фото: Уставен суд

Кацарска-Вал: Поддршка од Мисијата на ОБСЕ во земјава за функционалното унапредување на Уставниот суд

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска одржа работна средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килијан Вaл, на која разговарале за состојбата во Уставниот суд од аспект ...

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Всевиов од Талин: Присуството на Лавров не обезбеди никакви придобивки, не сакавме да учествуваме во таков циркус

Во рамки на програмата „ Seeing is Believing“ за градење на јавното разбирање за НАТО и отпорноста на Балканот, група новинари од Северна Македонија и Црна Гора престојуваат во Талин, ...

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, во моментот кога вели "Leave me alone" на самитот на ОБСЕ во Скопје, 2023 (фото извор: скриншот од видео)

Оставете го Лавров на мира!

ЏАБИР ДЕРАЛА Доаѓањето на рускиот шеф на дипломатијата на самитот на ОБСЕ во Скопје беше успешно на повеќе начини. Во што се состои успехот на Сергеј Лавров? Човекот, кој на ...

Фото: МИА

24 ЧАСА: ОБСЕ е живо; О`Брајан убаво посочи кој лаже и за кого не треба да се гласа, изјави Ковачевски; дебакл на Лавров на Самитот на ОБСЕ

ТЕМА НА ДЕНОТ Дводневен министерски состанок на ОБСЕ во Скопје Со завршна прес конференција заврши 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, на кој ...

Фото: МИА

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на Украина во борбата за слобода против ...

Фото: МИА

Борел: Северна Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, на заедничката прес конференција со неговиот домаќин македонскиот премиер Димитар Ковачевски  изјави дека ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER