fbpx

Tag: ОБСЕ

Фото: МНР

Средба Османи-Курти: Регионалната соработка е клучна алка во зајакнување на безбедноста

 Заштитата на правата на сите заедници е од фундаментално значење за стабилноста во Косово и поширокиот регион, истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, по денешната ...

Османи во БиХ: ОБСЕ обезбеди поддршка за деминирање во околината на Мајевица

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во улога на претседавач со ОБСЕ денеска на Центарот за отстранување мини на Босна и Херцеговина му донираше две специјализирани возила за деминирање, што ...

Фото: МНР

Османи од Советот за безбедност на ОН ги повика светските лидери на повторно воспоставување мир во регионот на ОБСЕ

Повик за акција и итно воспоставување на мирот во регионот на ОБСЕ, упати денеска Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи кон светските лидери присутни на денешниот ...

Фото: Влада.мк

Средба Османи – Албарез: Преговорите мора да продолжат за време на шпанското претседателство со ЕУ

Министерот за надворешни работи, ЕУ и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарез Буено, денес оствари работна посета на Република Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар ...

Мисија на ОБСЕ во Тирана: Очекуваме мирна и отворена изборна кампања

Мисијата на ОБСЕ во Тирана денеска повика на мирна и отворена изборна кампања, каде „политичкиот натпревар ќе биде максимално конструктивен", пренесува МИА. Еден ден пред почетокот на изборната кампања, Мисијата ...

Фото: Влада.мк

Османи од Ерменија: Мојата посета е во насока на поддршка за сеопфатно и одржливо решение помеѓу Ереван и Баку

Статусот на мировниот процес помеѓу Ерменија и Азербејџан и поврзаните хуманитарни прашања, но и соработката со ОБСЕ во насока на поддршка на реформската агенда на земјата, беа во фокусот на ...

Османи –  Гарибашвили: Претседателството со ОБСЕ активно се ангажира за поддршка на луѓето од конфликтните региони

Претседателството со ОБСЕ континуирано и активно се ангажира со раселените, жените и младите погодени од конфликтите, како и со лицата кои живеат во изолираните и загрозените областите. Нивните размислувања и ...

Фото/ Бујар Османи - извор Влада на Република  Северна Македонија

Османи од Грузија ја почнува посетата на Јужен Кавказ како претседавач со ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, од утре е во посета на Јужен Кавказ. Четиридневната посета на Грузија, Азербејџан и Ерменија, Османи ќе ја започне од ...

Фото: Двајца руски полицајци стојат пред вратата на Меморијалната канцеларија во Москва, Русија, вторник, 21 март 2023 година. Руските власти во вторникот извршија рација во домовите и канцелариите на повеќе застапници за човекови права и историчари со истакнатата група за права Меморијал која победи на Нобелова награда за мир/ US Mission OBSE

Руските власти започнаа политички мотивирано судење на опозиционерот Кара-Мурза поради критика на војната во Украина

Развојот на ситуацијата во Русија продолжува да ја демонстрира поврзаноста помеѓу репресијата на Кремљ дома и неговата брутална агресија против Украина, стои во последниот извештај на Мисијата на САД во ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER