fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: одговорност

Откриено е истекување на гасоводот меѓу Финска и Естонија. Дали Русија стои зад нападот?

Финските медиуми јавија дека е откриено истекување на подморскиот гасовод меѓу Финска и Естонија, познат како Балтикконектор (Balticconnector). Се претпоставува дека зад нападот стои Русија, пишуваат западните медиуми. Шведското национално ...

Циркус максимус трагикус

Скандалот во судскиот совет, најзначаниот по сила на Устав орган кој треба да ја гарантира независноста и непристраснота на судиите, е капката која дефинитивно ја прели чашата во врска со ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Кој ќе крене рака?

ЏАБИР ДЕРАЛА Оставам на читателките и читателите да оценат самите, кои се политичките партии за кои се пишува овде. Во оваа прилика изоставив имиња, да не ме тужи уште некој ...

Андриј Јермак: Ниту еден окупатор, почнувајќи од раководството на Руската Федерација, нема да избега од одговорност

Украина е решена да се погрижи сите окупатори, почнувајќи од руското раководство кое ги издало криминалните наредби до нивните непосредни извршители, да бидат изведени пред лицето на правдата за злосторствата ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Злоупотреба на собраниската говорница: Евтин популизам и повеќе од тоа

ЏАБИР ДЕРАЛА За едно медицинско лице, најстрого забрането е да зборува за наодите на пациентите. Податоците за состојбата на пациентите, било да се работи за физички или психички прашања, било ...

Вартоломеј: Црквата и државната власт во Русија соработуваа во криминалната агресија и ја делат одговорноста за злосторствата

Вселенскиот патријарх Вартоломеј рече дека влијателната Руска православна црква ја дели одговорноста за конфликтот во Украина, но додаде дека е подготвен да помогне во повоеното „духовно закрепнување“ на Русија, објави ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен: Русија и нејзиното раководство мора да одговараат за злосторствата во Украина

Руската Федерација и нејзиното раководство мора да одговараат за злосторствата извршени во Украина, истакна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во соопштение за формирањето Меѓународен центар за кривично ...

Костин ќе ги искористи сите механизми за да го изведе Путин пред лицето на правдата за соборувањето на летот MH17

Украинскиот јавен обвинител Андриј Костин вети дека ќе ги искористи сите меѓународни правни механизми за да побара одговорност од рускиот претседател Владимир Путин за соборувањето на летот MH17. Коментарот на ...

Џабир Дерала

Дерала: Повикувањето на предвремени парламентарни избори е неодговорно

Предвремените парламентарни избори што во континуитет ги бараше ВМРО-ДПМНЕ, не се случија според нивните очекувања во 2022 година. https://youtu.be/JICEKRQeDxw На оваа тема, Џабир Дерала, ЦИВИЛ, изјави дека секое вакво барање ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER