fbpx

Tag: ОЈО

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Обвинителството обезбеди обемен доказен материјал за Онкологија, во тек се распити на 20 пациенти

До овој момент од Клиниката за радиотерапија и онкологија е обезбеден обемен доказен материјал и документација која веќе е предмет на анализа. Дополнително, во тек се распити и на 20-тина ...

Чупеска: ОЈО да води брза истрага и да информира, да не прогласуваме виновници од напред

Не стивнуваат реакциите поврзани со Клиниката за онкологија во Скопје. Дел од медиумите откриваат детали за злоупотребите во клиниката, но дел од нив објавуваат сензационалистички прилози. МВР беше меѓу првите ...

МНР: Целосната документација за реконструкцијата на салата „Борис Трајковски“ доставена до ДКСК и ОЈОГОКК

Министерството за надворешни работи соопшти дека до Државната комисија за спречување на корупцијата и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Скопје ја достави документацијата од целосната ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: OЈО постапува по три кривични пријави на австриската фирма АММА, Брисел дециден што може да помине од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за уставни измени, ДЗР со резерва во вистинитоста на финансиските извештаи на дел од политичките партии

ВЕСТ НА ДЕНОТ Основните јавни обвинителства во Гевгелија и Скопје, како и Вишото јавно обвинителство Скопје водат три посебни постапки, по поднесени кривични пријави од австриската фирма AMMA Import Export ...

Професионален војник под истрага за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишна жена од Волково, бидејќи постои основано сомнение дека сторила кривично дело – Примање поткуп од член 357 став ...

ОЈО Скопје: Раководител во АД Водостопанство осомничен за примање поткуп

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело „примање поткуп“, пренесува МИА. Осомничениот ...

ОЈО ја прошири постапката за уште 10 лица осомничени за сексуална злоупотреба и изготвување на порнографски материјал​

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ја прошири постапката уште против десет лица, ...

Јавното обвинителство и МВР потпишаа Протокол за соработка

Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи денеска потпишаа протокол за соработка како резултат на шестмесечната активна работа на работната група којашто ја формирале за таа цел. -Неопходноста од креирање ...

Обвинителството бара краткотраен притвор за две лица осомничени за „грабнување“ на внукот на Љубе Бошкоски

Основното јавно обвинителство Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека учествувале во кривично дело „грабнување“ на ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER