fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: ОЈО

ОЈО отвори истрага против врховниот судија Георгиев и членот на Советот на јавни обвинители Мемети

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против врховниот судија, Наке Георгиев, и членот на Советот на јавни обвинители, Иџет ...

ОЈО спроведува истражна постапка против лице кое лажно се претставувало како вработено во АНБ и изнудувало пари и накит од управител на фирма

Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Изнуда од член 258 и ...

ОЈО оформи предмет за Данела Арсовска за незаконското назначување директор на МКЦ

Откако програмскиот колегиум на МКЦ ја доби и втората тужба против градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, со правосилна одлука на Управниот суд, Основното јавно обвинителство оформи предмет. Ова за НОВАТВ ...

Поднесено обвинение против Рамиз Мерко

Основното јавно обвинителство Струга поднесе обвинителен предлог против Рамиз Мерко за несовесно работење во службата од член 353-в став 1 од Кривичниот законик. Обвинителниот предлог против Мерко е поради сомнежи ...

ОЈО поднесе обвинение против Рамиз Мерко

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот автомобил „ауди“, соопштија од ОЈО ГОКК ...

Обвинителството отвори истрага за случајот Онкологија, побарани мерки за претпазливост за Васев и Нухи

Јавното обвинителство отвори истрага за случајот со Онкологија и побара мерки за претпазливост за поранешниот директорот на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Нино Васев, кој се сомничи за седум кривични ...

ДКСК до ОЈО ќе достави анализа за постапувањата на државните органи при склучувањето на договорот за коридорите 8 и 10Д

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 99-та седница ја презентираше анализата на одлуките при носењето и склучувањето на договорот за градба на коридорите 8 и 10Д со ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

ОЈО: Домашен притвор за уште едно лице за упадот во М-НАВ

Основниот кривичен суд Скопје определи мерка домашен притвор за лицето осомничено за кривично дело - Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај, кое повеќе дена им беше недостапно на органите на ...

ОЈО: Осуммина осомничени за загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај, за четворица се бара притвор

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против осум лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Загрозување на безбедноста на воздушниот ...

24 ЧАСА: Анѓушев на црната листа на САД; за епидемијата на корупција во Северна Македонија одговорност да побараат граѓаните, порача Агелер; таткото на Вања негира вмешаност во нејзиното убиство

ВЕСТ НА ДЕНОТ Американскиот Стејт Департмент го означи македонскиот бизнисмен и поранешен вицепремиер на Република Северна Македонија, Кочо Анѓушев, за неподобен за влез во САД. Во соопштението се наведува дека ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER