fbpx

Tag: ОЈО

Латас и Лазаров си заработија обвинение за промовирање насилство врз жени преку компјутерски систем

Основното јавно обвинителство Скопје пред надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Предложен притвор за сопственикот на порталот „Доказ м“

Скопското обвинителство денеска предложи мерка притвор за сопственик на портал, осомничен за четири дела, ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем, едно кривично дело – уцена, ...

Платформа за родова еднаквост: Мора да има забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани

„Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот од 2015 до 2020 ...

Поднесено обвинение против Жан Митрев – се гледаме на суд велат од болницата

Основното јавно обвинителство – Скопје покрена обвинителен акт против доктор Жан Митрев, како физичко лице и против неговата болница, како правно лице, за кривично дело „измама“. За ова кривично дело ...

Уставни измени или избори?

Во Собранието денеска продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата.  Ова е трет ден од ...

Кривична пријава против 26-годишен скопјанец за обид за убиство во Ченто

Секторот за внатрешни работи Скопје - Единица за насилен криминал, до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, со кривична пријава го предаде А.М.(26) од Скопје, поради основи на сомнение дека на ...

Поднесено е обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката „притвор“ против две лица за сторено кривично дело „убиство“ од Кривичниот законик. На обвинетите им се ...

Дерала: Говорот на омраза е сериозна опструкција на демократскиот процес

На заедничката прес-конференција со министерот за внатрешни работи, претседателот на ЦИВИЛ - Центар за слобода, Џабир Дерала упати апел до граѓаните да се воздржат од говор на омраза. „Гледаме дека ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER