fbpx
Оливер Спасовски
Official portrait of NATO Heads of State and Government

Tag: ОПШТЕСТВО

Зголемени водостоите на дел од реките

Зголемени се водостоите на Вардар, Треска, Пчиња и Сатеска во однос на февруарскиот просек, покажуваат најновите хидролошки мерења. Незначително под февруарскиот просек се нивоата на Крива Река, Црна Река и ...

Старица настрада во пожар во Охрид

Повозрасна жена настрада во пожар што утрово избувна во стан во зграда на улицата „Туристичка“ во Охрид. Пожарот бил пријавен од соседите во 7:05 часот во Територијалната противпожарна единица, која ...

Шилегов и Каминис за зближување на Скопје и Атина и затворање на отворените прашања

Градоначалниците на Скопје и на Атина, Петре Шилегов и Јоргос Каминис, денеска во грчката престолнина ќе имаат официјална средба, решени, како што самите велат, да изградат повеќе мостови на соработка и ...

Мицкоски одбива да се спротивстави на политиките на деструкција, Македонија се гради како едно општество со развојна економија

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија со соопштение - Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со политиките на создавање вештачки поделби, на блокади и на пласирање на лажни вести, коишто се во спротивност ...

ЦЕА: Покривањето на обврските од општините води кон натамошно еродирање на правната држава

Центарот за економски анализи (ЦЕА) смета дека барањата за генерирање на долгот од страна на единиците на локална самоуправа (ЕЛС) и неговото евентуално надмирување од централната власт за покривање на неплатените обврски ...

„Перспективи 2018“ – без пардон

ЦИВИЛ одржа два целодневни настани „Перспективи 2018“ (#Перспективи2018) на 22 и 25 декември на која учествуваа повеќе јавни личности, професори и истакнати активистки и активисти. Тимот на ЦИВИЛ Медиа направи ...

ЦИВИЛите го посетија Тетово

Тим на ЦИВИЛ беше на средба со граѓанките и граѓаните на Тетово (20.10.2017), со кои го сподели најновото, специјално издание на њузлетерот Слободно општество, посветено на изборите, а во кое ...

Граѓанските новинари го менуваат општеството!

Изминатиот месец, три стории на граѓански новинари од Скопје, предизвикаа огромно внимание во медиумите и пошироката јавност. Покрај вниманието, овие стории предизвикаа и брза реакција на институциите, за решавање на ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER