fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: плати

Фото: СДСМ

Поднесени измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

Пратеничката група на СДСМ и коалиција поднесоа измени на шест закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на ...

Уставниот суд одлучи: Вработените во МФ нема да добиваат 30 отсто повисоки плати и нема да ги вратат паричните средства што претходно ги добиле

Уставниот суд донел конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ). Како што соопшти денеска претседателката на Судот, Добрила Кацарска, се работи за укинувачка одлука, а не ...

Скопјани останаа без јавен превоз – ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за субвенции за плати на ЈСП

Советот на Град Скопје денеска не ја донесе одлуката за давање субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за 2024 година. За изгласување на одлуката не беа доволни 22. гласа „за“ ...

Фото: МИА

Вработени во ЈСП на протест пред град Скопје, во прекин јавниот градски превоз

Членови на Синдикатот на вработените во ЈСП претплатнево се собраа пред просториите на град Скопје каде ќе го чекаат исходот од вонредната седница на Советот на град Скопје за исплата ...

24 ЧАСА: Продолжен притворот за осомничените за убиството на Вања и Панче; нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите; 7 и 8 јануари неработни за продавниците, штандовите и киосците

ВЕСТ НА ДЕНОТ Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје донесе решенија за продолжување на мерка притвор против петте лица, осомничени за ...

Штрајк на вработените во обвинителствата: Од утре не работат ништо ако Владата не седне на преговори

Вработените од јавните обвинителства во земјава денеска повторно дојдоа во Скопје за да штрајкуваат за исполнување на нивните барања за покачување на платите. Штрајкот го организира синдикатот на УПОЗ при ...

Фатмир Битиќи / Фото: ЦИВИЛ

Битиќи: Утре на владина седница ќе дадеме предлог-законско решение за корекција на покачените плати на функционерите и именуваните лица

„Минатата недела Владата донесе одлука и не задолжи работна група од четири министри утре да дадеме законско решение за Законот за плати на избрани и именувани лица“, откри вицепремиерот за ...

Министерство за култура: Почна процесот на исплата на платите со покачување од 10 отсто, во март ќе има ново усогласување на минималната плата

Министерството за култура информира дека е почнат процесот на исплата на платите во културата со покачување од 10 проценти, постапувајќи по Општиот колективен договор во јавниот сектор и по Заклучокот ...

Фото: МИА

Зголемување на платите за вработените во јавното здравство

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити денеска имаше средба со претставници на синдикатот за здравство по повод потпишување на Спогодбата меѓу Министерството и Синдикатот на здравствените работници за ново зголемување ...

Фото: Фејсбук Оливер Спасовски

Спасовски: На сите вработени во МВР денеска им е исплатена 10 проценти зголемена плата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  информира дека денеска на сите вработени во МВР им е исплатена за 10 проценти зголемена плата. - Со посебно задоволство можам да кажам дека ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER