fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: плати

Фото: МОН

МОН: Платите на наставниците од овој месец се зголемуваат за 15 проценти

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта продолжуваат да се зголемуваат. Како резултат на заложбата за создавање квалитетно образование кое се темели на мотивирани наставници, ...

Усвоена Одлука за прераспределба на Буџетот, повеќе пари за плати, пензии и субвенции, за здравството и образованието

Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски субвенциии, дополнителни средства за здравството ...

Просечната нето-плата во јуни 36.527 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни годинава изнесува 36.527 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 14,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Зголемувањето ...

Димитар Ковачевски / Фото: МИА

Ковачевски: Во изработка е закон со кој ќе се регулираат платите на функционерите

Законот за плати со кој ќе се регулираат и платите на функционерите и избраните лица е во изработка, потврди денеска премиерот Димитар Ковачевски. -Од Одлуката на Уставен суд со која ...

Лукаревска: Секој пратеник кој им мисли добро на државата и идните генерации треба да ги гласа уставните измени

„Уставните измени треба да поминат според мене од секој оној пратеник кој им мисли добро на државата и на идните генерации. Таа е единствената девиза која треба да не води ...

Тренчевска: Секоја година ќе се зголемуваат платите во администрацијата, а паралелно ќе работиме на оптимизација

Тренчевска: Секоја година ќе се зголемуваат платите во администрацијата, а паралелно ќе работиме на оптимизација

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска во гостувањето во Сител телевизија истакна дека после 15 години е потпишуван нов Општ колективен договор со за јавниот сектор, кој содржи ...

Битиќи: Растот на платите во јавниот сектор нема да биде на товар на стопанството, стапката на инфлација ќе продолжи да биде едноцифрена

Стоиме на ставот дека Данокот за солидарност треба да се донесе, исто како што минатата година слични решенија се случија и во други земји во Европа и сметам дека после ...

Битиќи: Со методологијата за плати од колективниот договор ставивме крај на политичките уцени, нема да е важно кој ќе биде министер

Задоволен сум што 130 илјади мои сограѓани ќе добијат повисоки плати, кажа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во гостувањето во Сител телевизија, прашан за Општиот колективен договор. -Тие добиваат ...

Битиќи: Решението што е постигнато со општиот колективен договор за јавниот сектор треба да го прифатат сите

Вицепремиерот за економски прашања  Фатмир Битиќи порача дека решението што е постигнато  со општиот колективен  договор за јавниот сектор треба да го прифатат сите, како и дека може да се ...

Има нови барања од синдикатите, конечниот текст ќе го разгледаме на ЕСС во вторник и ќе го потпишеме договорот, вели Тренчевска

Министерката за социјална работа и политика, Јованка Тренчевска денеска изјави дека утврово одржале состанок со министерот за финансии и Конфедерацијата на синдикатите и дека синдикатите во меѓувреме поднеле нови барања ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER