fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: плати

Фото: МИА архива

Уставен суд ќе ја оценува уставноста на измените на Законот за облигационите односи и на Законот за платите на јавните обвинители

Уставниот суд денеска треба да одлучува по седум иницијативи за оценување на уставност и законитост и едно барање за заштита на слободи и права помеѓу кои се и Законот за ...

Вработените во Македонска пошта протестираат поради ненавремената исплата на плати

Вработените во Македонска пошта денеска го изразија својот револт поради ненавремената исплата на плати за месец февруари. Претседателот на синдикатот на Македонска пошта, Боро Велигденов, посочи дека протестот на вработените ...

Пред пратениците предлог дополнување на Закон со кој се регулира коефициентот за исплата на плати во високообразовните установи

На денешната собраниска седница пред пратениците ќе се најде предлог дополнување на Законот за високо образование со кој ќе се воедначи платата на вработените во јавните високообразовни установи, која се ...

Фото: Архива

Предлог-одлуката за пониски плати на функционерите и пратениците поддржана од собраниската Комисија за избори и именувања

Со осум гласа „за“, ниту еден против и воздржан, собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја донесе Предлог-одлуката за определување на коефициентите за утврдување на платата на ...

Лукаревска: Никој не може да биде над судот, но најдовме соодветно законско решение со кое имаме намалување на коефициентите на платите

„Согласно новите законски измени имаме намалување на коефициентите. Не смее да се заборави фактот дека тоа е зголемување од 78% е соодветна судска одлука, ниту е партиска одлука на СДСМ, ...

Фото: СДСМ

Поднесени измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

Пратеничката група на СДСМ и коалиција поднесоа измени на шест закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на ...

Уставниот суд одлучи: Вработените во МФ нема да добиваат 30 отсто повисоки плати и нема да ги вратат паричните средства што претходно ги добиле

Уставниот суд донел конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ). Како што соопшти денеска претседателката на Судот, Добрила Кацарска, се работи за укинувачка одлука, а не ...

Скопјани останаа без јавен превоз – ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за субвенции за плати на ЈСП

Советот на Град Скопје денеска не ја донесе одлуката за давање субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за 2024 година. За изгласување на одлуката не беа доволни 22. гласа „за“ ...

Фото: МИА

Вработени во ЈСП на протест пред град Скопје, во прекин јавниот градски превоз

Членови на Синдикатот на вработените во ЈСП претплатнево се собраа пред просториите на град Скопје каде ќе го чекаат исходот од вонредната седница на Советот на град Скопје за исплата ...

24 ЧАСА: Продолжен притворот за осомничените за убиството на Вања и Панче; нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите; 7 и 8 јануари неработни за продавниците, штандовите и киосците

ВЕСТ НА ДЕНОТ Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје донесе решенија за продолжување на мерка притвор против петте лица, осомничени за ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER