fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: пензии

Костадинов: Во 2022 година ги започнавме преговорите со ЕУ, ги покачивме платите и пензиите

Во изминатава 2022 година СДСМ повторно покажа дека е државотворна партија која се грижи за граѓаните и државата, порача потпретседателот на СДСМ, Перо Костадинов, во гостување во емисијата „Студио 10“ ...

Буџет 2023: Ќе се позајмува само за финансирање на инвестициските проекти

Откако ги помина комисиските филтри дополнетиот предлог Буџет за 2023 година е на пленарна собраниска седница. Ова  е нов интегрален текст во кој Владата ги вградила прифатените амандмани. Министерството за ...

Министерството за труд и социјала добива најмногу пари од Буџетот, во 2023 пензиите ќе се зголемат два пати

Планот на Министерството за финансии за трошење на парите од државната каса е пред пратениците, а документот кој ги содржи деталите за парите кои државата планира да ги собере, но ...

Буџетот е социјален и развоен: Во првото тромесечие на 2023 ќе пораснат минималната плата и пензиите

Предлог државниот буџет кој од денеска е на комисиска расправа во Собранието е досега најтешка и предвидува повеќе пари за плати и пензии, социјални трансфери, капитални инвестиции. Експертите не се ...

Колева: Во март ново зголемување на минималната плата и покачување на пензиите

Во собраниска процедура денеска влегува Буџетот за 2023 година. Буџетот е во насока на надминување на предизвиците од глобалната економска и енергетска криза за што се предвидени 250 милиони евра. ...

Владата дополнително ќе ги покачи пензиите, ако тоа го дозволува државната каса

Министерството за труд и социјална политика испрати соопштение до јавноста во кое потенцира дека ќе нема кратење на пензиите и дека тоа е дезинформација на сегашната опозиција. Според МТСП, претходната ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER