fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: пензии

Ново покачување на пензии во септември: За една календарска година пензиите со сериозен раст

Во оваа 2023 година освен мартовско усогласување на пензиите од 8.4 проценти, уште едно ќе следи во септември, усогласено според трошоците за живот и порастот на просечната плата кое ќе ...

Ковачевски: Повисоки плати и пензии, нови работни места и инвестиции, кризата ја претворивме во можност, ја реструктуираме македонската економија!

„Во услови на најголемата економска и енергетска криза којашто светот ја памети од Втората светска војна досега, како одговорна Влада успеавме, не само успешно да ја пребродиме кризата, туку и ...

Битиќи: За само година ипол, социјалдемократските политики носат 25% повисоки пензии за сите 330.000 пензионери

Од овој месец сите пензионери добиваат историско покачување на пензиите од 8,4 проценти. Ова е второ покачување на пензиите за само неколку месеци или вкупно околу 16%. Со тоа просечната ...

Битиќи: Со системското решение за пензиите над 100 илјади пензионери се издигнаа над прагот на сиромаштија

„Само поради системското решавање на проблемите сме успеале 100 илјади пензионери да ги однесеме над прагот на сиромаштија, кој Светска Банка за земјава го проектира на 14.200 денари“ рече вицепремиерот ...

Каевски: Платите и пензиите растат, додека цените на основните прехранбени продукти се намалуваат

„Владата донесе одлука со која се замрзнуваат цените на јајцата од кокошка и оризот, со што нивните највисоки цени ќе останат на нивото на цените кои се применувале на 15 ...

Фото: Ангел Ангеловски/PMD

МТСП: Новото мартовско усогласување на пензиите изнесува 8,4 отсто

Министерството за труд и социјална политика известува дека согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија од март 2022 година за новата методологија за усогласување на пензиите со мартовската исплата ...

Фото/ Влада на Р.С. Македонија

Тренчевска: Во март се очекува ново зголемување на минималната плата

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на дводневната конференција „Година на нови можности“ на панел сесијата „Социјални и здравствени политики во време на криза“ се осврна на антикризните ...

Ковачевски: Ги зголемивме минималната плата и пензиите, со инклузивен пристап растат платите за сите

„ Ја зголемивме минималната нето плата, во март 2022 година на 18.000 денари месечно. Тоа е за 3.000 денари повисока минимална плата, од претходната година во април, кога изнесуваше 15.000 ...

Фото: Protesters in Paris. Lewis Joly/AP

Масовни протести во Франција против пензискиот план на Макрон

Повеќе од милион демонстранти, извикувајќи слогани како „пензија пред артритис“, излегоа на улиците во Франција во знак на протест против владиниот план да ја зголеми законската старосна граница за пензионирање ...

СДСМ: Оваа година нов раст на минималната плата и повисоки пензии за сите 330.000 пензионери

„СДСМ и во новата 2023 година продолжува со успешните економски мерки и политики, со постојана грижа за македонската економија и македонските граѓани. Веќе во март месец, следува покачување на пензиите ...

Page 3 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER