fbpx
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: пензии

ВМРО-ДПМНЕ манипулираа со пензионерите дека ќе им дадат на сите по 5000 денари, потоа рекоа „пу пу не важи“, вели Тренчевска

„Кога креирате политики мора да внимавате на стабилноста на пензискиот фонд. Пензискиот фонд, ВМРО-ДПМНЕ го остави со дефицит од 47%, тој дефицит сега е 31% ради добрите политики“ рече дополнителната ...

Битиќи: До 2017 година над 240 илјади пензионери земаа под 14 илјади денари, денес таква пензија добиваат 106 илјади, сите пензионери од ранливите категории ќе имаат дополнителна помош со последниот пакет мерки

„Сите забораваме дека кога дојдовме во 2017 година, скоро повеќе од 240.000 добиваа пензии под 14.000 денари. Денес, имаме 106 000 пензионери кои добиваат пензии до 14.000 денари, а овие ...

Тренчевска: Работната група ги достави предлозите за пензионерите, очекувам на следната владина седница да ги разгледаме

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска соопшти дека работната група ги доставила предлозите за пензионерите и очекува на следната владина седница да се разговара за нив. - ...

Тренчевска: До крајот на месецот конкретни мерки за поддршка на животниот стандард на пензионерите

Верувам дека до крајот на месецот ќе имаме конкретни мерки со коишто ќе го поддржиме животниот стандард на пензионерите, особено на оние пензионери со ниски пензии, изјави денеска министерката за ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска

Тренчевска: До крајот на месецот очекувам конкретни предлози за пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски месечни примања. Таа денеска одговарајќи ...

Усвоена Одлука за прераспределба на Буџетот, повеќе пари за плати, пензии и субвенции, за здравството и образованието

Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски субвенциии, дополнителни средства за здравството ...

Консултативен состанок на Работната група за изработка на законот за минимална пензија

Консултативен состанок утре ќе одржи Работната група, формирана со одлука на Владата,  на кој ќе се разговара  за законот за минимална пензија. Како што вчера најави министерката за труд и ...

Тренчевска: Сите барања на пензионерите ќе се дискутираат во работната група, нема да има пензија под прагот на сиромаштија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во гостувањето на утринската емисија „Утро“  на КТВ – Кавадарци, зборуваше за актуелностите поврзани со пензиите. Таа истакна дека досега се реализирани средби ...

Тренчевска: Со заеднички предлози до системски решенија за подобар живот на сите пензионери

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна со Претседателот на партијата на пензионери, Илија Николовски и претставници од партијата. На средбата се разговараше за актуелните барања на ...

МТСП: Пензиите продолжуваат да се исплаќаат на почетокот на месецот, се враќа редовниот начинот на исплата како пред пандемијата

Министерство за труд и социјална политика ги известува пензионерите дека пензиите ќе продолжат да се исплаќаат редовно. Министерството известува дека со исплатата на пензијата за месец август се враќа редовниот ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER