fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: повлекување

СДСМ утре избира нов лидер, Петровска ја повлече кандидатурата

Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) утре на внатрепартиски избори ќе избира лидер на партијата. Гласањето ќе се спроведе во општинските организации од 8 до 20 часот. Избирачкиот список којшто ќе се најде ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Најсериозното предупредување на Зеленски досега: Ќе бидеме принудени да се повлечеме без американска помош

Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат поголема територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот најнов и најсериозен апел до ...

Ердоган најави крај на политичката кариера по локалните избори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави вчера дека локалните избори во земјата во март ќе бидат негови последни, најавувајќи крај на неговото повеќе од дведецениско владеење. Ова е првпат Ердоган, ...

Украинските сили се повлекоа од Авдивка, Зеленски смета дека тоа е последица од намаленото снабдување со оружје од Западот

Украинските сили се повлекоа од стратешкиот источен град Авдивка, напуштајќи ја фабриката за кокс и хемикалии што беа последно упориште против Русите кои напредуваа, изјавија високите воени претставници на Украина ...

На Мосад му е наредено веднаш да ги напушти преговорите за примирје во Катар

На израелските разузнавачи им беше наредено да го напуштат Катар откако преговорите за прекин на огнот навлегоа во црна дупка, соопшти разузнавачката агенција Мосад. Во соопштението пренесено од кабинетот на ...

Израел ги повлече дипломатите од Турција откако Ердоган ги прогласи Израелците за воени злосторници

Израел ги повлече своите дипломати од Турција за да ги „преиспита врските“ меѓу двете земји, по критиките на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за војната во Газа, објави денеска израелскиот ...

ТВ21: И Бастри Бајрами се повлекува, го дели мислењето со Аријанит Хоџа

Пратеникот на Движењето БЕСА, Бастри Бајрами во изјава за ТВ21 најави дека ќе работи заедно со Аријанит Хоџа, кој претходно најави дека се оградува од политиките на таканаречениот „опозициски блок“. ...

Западот за повлекувањето на Русија од договорот за жито: Путин направи огромна грешка, ова е сериозна ескалација

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Владимир Путин направил огромна грешка со повлекувањето од важниот договор за жито. Зборувајќи денеска пред новинарите во Брисел, Макрон истакна дека со учеството во ...

Османи: Ќе поддржиме Влада без претставници на ДУИ на денот кога ќе стапат во сила уставните измени

Централното претседателство на ДУИ го заврши својот состанок во партиското седиште во Мала Речица, а партијата информираше дека се прифаќаат предусловите кои се упатени кон нив со цел да има ...

Германија повлекува над 100 владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Германија ќе повлече повеќе од 100 владини службеници кои работат во Русија, откако Москва го ограничи бројот на луѓе кои можат да работат во германските дипломатски претставништва на руска територија, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER