fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: пратеници

Фото: Парламент на Албанија

Советот за етика на албанскиот Парламент суспендира двајца пратеници, едниот на 40 дена

По барање на пратениците од Социјалистичката партија, а поради попречување на нормалното одвивање на вчерашната пленарна седница на албанскиот законодавниот дом, Советот за етика суспендираше двајца пратеници. Станува збор за ...

Народните избраници сакаат да бидат полицајци, обвинители и судии

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Политичкото самоволие добива карикатурални димензии во македонското Собрание. Заштитени со епитетот народни избраници пратениците, главно од опозицијата, ја парализираат државата, ги кочат реформите, ни го губат времето, ни ...

(ВИДЕО) Кавги и тепачка во албанскиот Парламент

Пленарната седница на албанскиот законодавен дом доцна попладнево почна тензично, со физичка пресметка меѓу пратеници на опозицијата и на мнозинството. Расправијата ескалираше кога пратеникот Бледион Налбати од Демократската партија физички ...

Силен ракетен напад врз Ерусалим и Тел Авив, пратениците од Кнесетот во засолништа

Силен ракетен напад е извршен денеска врз Ерусалим и Тел Авив, принудувајќи ги пратениците од Кнесетот во текот на седница да мора да заминат во засолништа. Сирените за воздушен напад ...

Утврден бројот на европратеници од секоја членка на ЕУ за следниот состав на ЕП

Европскиот совет денеска донесе одлука за бројот на пратеници до секоја земја членка на ЕУ кои треба да бидат избрани во Европскиот парламент за парламентарниот состав од 2024 до 2029 ...

Пратениците се враќаат на работа, закажани седници на Буџетскиот совет на Собранието и на Законодавно-правната комисија

Пратениците денеска продолжуваат со работа. Нивниот одмор кој официјално почна после Илинден беше ставен „на пауза“ само еден ден и тоа на 18 август за седницата за потребите за уставни ...

Мицкоски повторно ги уценува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Ќе поднесам оставка ако гласате за уставните измени

Доколку само еден пратеник на партијата ја изневери мојата доверба и гласа за уставни измени, јас ќе се повлечам од политиката, ова синоќа го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ...

Специјалниот пратеник во германската Влада, Мануел Сарацин денес на средби во македонското Собрание

Специјалниот пратеник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин денеска во македонското Собрание ќе оствари средби со пратеници од повеќе политички партии. Според најавите, Сарацин ќе ...

Маричиќ: Уверен сум дека Собранието ќе ја прифати критиката од ЕК кога станува збор за ЕУ реформската агенда

Исполнете ги очекувањата на граѓаните и поддржете ја европската агенда е пораката која ја испратив денеска од собраниската говорница, истакнува во објава на Фејсбук, вицепремиерот Бојан Маричиќ. Тој вели дека Собранието ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER