fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: правда

24 ЧАСА: Ковачевски и Маричиќ во Брисел за скринингот на Кластер 6; нема човекови права онаму каде правдата е поразена од корупција, смета Пендаровски; ОЈО и Правда го подготвија барањето за екстрадиција на Палевски

ВЕСТ НА ДЕНОТ Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ денеска во Брисел присуствуваат на последната сесија од скрининг ...

Аврамовска Мадиќ: Одлуки на судови нема да коментирам, бидејќи тоа е мешање на извршната во судската власт

„Сите органи што се избрани од Собранието, па дури и овој Судски совет што си има претставници од редовите на судиите кои самите на непосредни избори си ги избрале, нормално ...

Блупринт групата се повлекува од процесот на изработка на новиот Кривичен законик

Групата на граѓански организации за реформи во правосудството, Блупринт, денеска на прес-конференција соопштија дека се повлекуваат од процесот за изработка на новиот Кривичен законик. Александра Цветановска од Македонското здружение на ...

Гир дециден: Зајакнувањето на владеењето на правото е од суштествена важност земјата да напредува на патот кон ЕУ

Зајакнувањето на владеењерто на правото е од суштествена важност земјата да напредува на својата патека кон членството во ЕУ. На таа патека нема кратенки, нема компромиси. Ова го истакна амбасадорот ...

Војо Маневски

Писмо до боговите и господарите: Не е до гласот на мнозинството, туку до влијанието на најдобрите и најодговорните

ВОЈО МАНЕВСКИ Секое време има свои господари и свои слуги, ама секое време има и богови на кои се молат, господарите за власт, а слугите за правда. Господарите ни се ...

Е па, не е исто!

Аболиција, амнестија, претседателска функција: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во постојаното поткраднување на идеите од т.н. Шарена револуција, актуелната опозиција се обидува да ги изедначи некои одлуки на некогашниот претседател Иванов и актуелниот претседател Пендаровски поврзани со ...

ФОТО: ЦИВИЛ

Грковска: Обвинителите и судиите да си ја вршат работата независно и непристрасно

Правосудниот систем, обвинителите и судиите треба независно и непристрасно да си ја вршат својата работа. Некогаш, за жал, имам впечаток дека обвинителите и судиите се ставаат во поголема улога од ...

Во Кривичен денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Софтвери“

Во Основниот кривичен суд денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е Драги Рашкоски. Според обвинителниот акт, првообвинетиот, Драги Рашковски, не ги извршил службените должности при ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER