fbpx
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)
Фото: МИА архива
ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)
Фото: МИА Архива
Фото: МИА архива
Фото: НАТО

Tag: правосудство

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Истражувачката сторија на ИРЛ е жестока опомена и аларм за институциите, сè друго е помалку важно!

ЏАБИР ДЕРАЛА Истражувачката видео сторија „Убиство во Тетово“ ја изгледав по вториот обид. Првиот обид ми беше неуспешен, се откажав, бидејќи ме потресе самиот почеток и видео инсертите од трагедијата ...

Фото: ФБ општина Липково и МИА

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Слупчане и Оризари без струја, ЕВН нема да работи на санација на дефекти-нема услови, можно е одложување на гласањето за уставни измени, фијаско од самитот Русија-Африка

ВЕСТ НА ДЕНОТ Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се ...

Ковачевски: Сметам дека треба да се направи ремонт во правосудството

Сметам дека треба да се направи ремонт на одредени институции, процеси и закони во делот на правосудството, бидејќи сите анализи и изјави на дипломати тоа го покажуваат, изјави денеска премиерот ...

Лога: Едно од решенијата е со законски преодни одредби да имаме престанок на мандатот на сегашниот состав на Судскиот совет

Со измените треба да се надминат сите слабости на законското решение кои создадоа проблеми во практичната примена и оставија простор за различни интерпретации. ,, Тоа што се случи во Судски ...

Гир: Изразуваме загриженост за сегашниот развој во правосудството

За Европската Унија, како што кажав, владеењето на правото е фундаментално и ако имате компромитирано судство тоа ќе влијае во иднина на обидите на консолидирана демократија и градење на напредна ...

Лога-Агелер: САД се силни поддржувачи на нашиот европски пат и реформите во правосудството

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Н.Е Анџела Агелер на која се разговараше за соработката со САД како стратешки партнер во областите поврзани ...

Лога-Гарсија: Шпанија ќе ја интензивира соработката во делот на реформите во правосудството и владеење на правото

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со амбасадорот на Шпанија, Н.Е Хозе Луси Лозано Гарсија. Министерот Лога и амбасадорот Гарсија ги потврдија одличните билатерални односи помеѓу двете земји и ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER