fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)
Photo by Matthew Henry on Unsplash
Добро утро со Орданоски

Tag: Прилеп

Национализмот е себичност

„Национализам е себично размислување, додека патриот е нешто друго“, вели една прилепчанка на прашањето на ЦИВИЛ Медиа – која е разликата помеѓу национализам и патриотизам? https://www.youtube.com/watch?v=bhM5TzM9soM Прилепчани сметаат дека патриот ...

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Со настапот на „Кеко Форнарели Трио“ од Италија синоќа на камерната сцена во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп беше отворен 7-от по ред интернационален  “Џез викенд фестивалот“. Побликата ...

Приведен прилепчанецот кој малтретираше животни

Прилепчанецот кој боеше и малтретираше животни е приведен и против него ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „мачење животни“.  Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера ...

Прилепчанец загина во сообраќајка

Педесет и едногодишен маж од Прилеп вчера загина во сообраќајка која се случила на магистралниот пат Градско - Прилеп во близина на бензинската пумпа „Лукоил“. Како што соопшти МВР во ...

Во Прилеп одбележување на Денот на сеќавањето на загинатите во Првата светска војна

Амбасадата на Русија во Македонија во соработка со општина Прилеп и локалното здружение на Македонско-руско пријателство денеска ќе положат венци на споменикот на руските војници погребени на германските воени гробишта ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVILMEDIA NEWSLETTER