fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Прилеп

Стево Пендаровски / скриншот фотографија

Пендаровски од Прилеп ја започнува претседателската кампања

Во Скопје денеска беше отворен централниот штаб на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во рамките на започнување на изборната кампања. Пендаровски најави дека во текот на кампањата до крајот ...

Ковачевски: Успеавме после 11 години комплетно недемократски режим да направиме голем исчекор во слободата на медиумите

Во текот на вчерашниот ден јас имав прес конференција, како што имам прес конфереција кога медиумите имаат желба да бидат присутни. И досега не се случило, видов натписи и одредени ...

Фото: Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во пресрет на најголемата регионална агробизнис конфренција „Grow up - Силата на земјата“ во Србија, Извор: МИА

Николовски: Лидери сме во регионот во искористеност и имплементација на ИПАРД

„Лидери сме во регионот кога станува збор за искористеноста и имплементацијата на ИПАРД програмата. Од 2007 до 2015 година се спроведуваше ИПАРД 1 од која исокристивме едвај 19 отсто од ...

(ВО ЖИВО) Вечерва во Прилеп се одржува отворена трибина „ЕУ за развој на македонското земјоделство“

Во рамки на кампањата „Ние сме Европа“, која ја предводи заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, вечерва во Прилеп се одржува отворена трибина „ЕУ за развој на ...

Под мотото „Враќање дома“ во Прилеп отворен 57 МТФ „Војдан Чернодрински“, министерката за култура смета дека фестивалот е едно од најсилните оружја со кое успешно ја чуваме и развиваме македонската уметност

Под мотото „Враќање дома“, со доделување на наградите за животно дело на актерите Петар Темелковски и Петар Мирчевски, синоќа пред платото на прилепскиот дом на културата „Марко Цепенков“ свечено беше ...

Фото: МИА

Почнува садењето на тутунот, производителите очекуваат добра година и повисоки цени

Почнува садењето на тутунот од новата реколта. Засега некои производители од Прилепско-пелагонискиот регион почнаа да садат, а поинтензивно ќе биде во текот на мај, пренесува МИА. Менде Стомнароски, претседател на ...

Сугарески: За кружен тек Општина Прилеп ќе издава обврзница во милиони евра

Поранешниот министер за транспорт и врски Горан Сугарески, во објава на Фејсбук вели дека „за изградба на кружен тек, Општина Прилеп ќе издава обврзница изразена во милиони евра!“ „Од причина ...

Николовски и Тренчевска: За првпат преодно решение за надомест за породилно за жените земјоделки, се очекува и системско решение

Жените земјоделки кои родиле од декември минатата до крајот на оваа година ќе добиваат по 81 000 денари за девет месеци. Тоа е привремената мерка на Министерството за земјоделство што ...

Ковачевски: Родовите политики се врвен приоритет на Владата

Воспоставувањето родова еднаквост е општествено прашање, бидејки сериозно влијае и на развојот на државата, оцени претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на осмомартовскиот марш во Прилеп. -Родовите политики се меѓу врвните ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER