fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: притвор

24 ЧАСА: Продолжен притворот за осомничените за убиството на Вања и Панче; нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите; 7 и 8 јануари неработни за продавниците, штандовите и киосците

ВЕСТ НА ДЕНОТ Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје донесе решенија за продолжување на мерка притвор против петте лица, осомничени за ...

Продолжен притворот за осомничените за убиството на Вања и Панче, во притвор останува и таткото на Вања

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје донесе решенија за продолжување на мерка притвор против петте лица, осомничени за грабнувањата и убиствата ...

Предложен притвор за тројца од приведените поврзани со исчезнатата 14-годишна Вања

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување 48-часовен притвор за тројца од петмината приведени во текот на вчерашниот ден поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска, ...

Рускиот националистички критичар на Кремљ и поранешен воен командант Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, обвинет за поттикнување екстремистичка активност, седи во стаклен затворен простор пред судското рочиште во Москва, Русија, на 21 јули 2023 година (Photo: Reuters)

Злосторник против злосторник: Стрелков во притвор, Путин го обвини за поттикнување екстремизам

Истакнатиот руски националист Игор Гиркин, познат како Игор Стрелков, кој јавно ги обвини Путин и военото раководство дека не биле доволно сурови и ефективни во војната против Украина, беше приведен ...

Притвор од 30 дена за двајца осомничени во „Феникс“, уште едно лице оди во куќен притвор

Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор на две лица за случајот „Феникс“ осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување и перење пари во врска со набавката на ...

Foto: Wikimedia Commons

Убиецот од Младеновац ги призна злосторствата: Не ги познавал жртвите, пукал за да ги исплаши локалните жители

Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево денеска беше сослушан Урош Б. (21) поради постоење сомнеж дека извршил кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, чување, носење и тргување со оружје и ...

AFP Photo

На руска режисерка и е одреден притвор поради наводно поддржување тероризам

Рускиот суд и одреди притвор на наградуваната режисерка Евгенија Беркович, обвинета за заговарање тероризам во една од нејзините театарски претстави, а одлуката доаѓа во момент на задушување на слободата на ...

Обвинителството бара краткотраен притвор за две лица осомничени за „грабнување“ на внукот на Љубе Бошкоски

Основното јавно обвинителство Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека учествувале во кривично дело „грабнување“ на ...

Фото: Скриншот од Твитер

Контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт останува во притвор, романските судии ја отфрлија жалбата

Контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт ќе остане во притвор најмалку уште еден месец откако беше одбиена жалбата за неговиот притвор, пренесува Би - Би - Си. Тејт и неговиот брат Тристан ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER