fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: притвор

Средба на лидерите на политичките партии со премиерот на Албанија, Еди Рама, јануари 2017 година.

(ИЗБОР) Албански медиуми: Рама повторно ги собира во Тирана лидерите на албанските партии, Касами не сака да седне на иста маса со Ахмети

Една од главните теми во албанските медиуми во регионот вчера и утрово е повикот за средба  на албанскиот премиер Еди Рама, до лидерите на албанските партии во Северна Македонија. Кој ...

Премиерот на Република Косово, Албин Курти (фото извор: Wikimedia Commons)

Косово го ослободи од притвор поранешниот полицаец Пантиќ, премиерот Курти не се согласува

Премиерот на Република Косово, Албин Курти, на прес-конференција по состанокот на косовската Владата, зборуваше и за ослободувањето на Дејан Пантиќ во домашен притвор, пренесуват косовските медиуми. Курти изрази несогласување со ...

29 ноември – нови рочишта, новости од Европскиот парламент, ЦИВИЛни активности…

Мнозинството европратеници со исклучок на неколку гласови од Грција и Бугарија, синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт на преговори за членство во ЕУ во јуни, ...

Приведен прилепчанецот кој малтретираше животни

Прилепчанецот кој боеше и малтретираше животни е приведен и против него ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „мачење животни“.  Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. - За време на ...

Жител од Василево заработил притвор оти демолирал апарати во казино

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.В. (49) и Д.Г. (34), двајцата од с.Василево, поради постоење основано сомнение дека сторилe кривично дело ...

Судот утврди и притвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

На поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, покрај деветгодишната затворска казна, во Кривичниот суд Скопје денеска му е одредена и мерката притвор поради опасност од бегство. Поповски е ...

Прифатена гаранцијата на обвинетиот Душко Лазаров за излегување од притвор

Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Кривичниот суд ја прифати гаранцијата на обвинетиот Душко Лазаров за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER