fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: премиери

Премиерите од Западен Балкан потпишаа Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите

Премиерот Димитар Ковачевски објави на својот фејсбук-профил дека денеска во Тирана заедно со неговите колеги од Западен Балкан потпишале Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, ...

Ковачевски во Тирана: Ја унапредуваме соработката во Западен Балкан, на патот кон ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, денеска во Тирана учествуваше на неформална средба на премиерите на земјите од Западен Балкан со еврокомесарот за соседска ...

Шефови на држави и влади во Европа кои се најдолго на власт

Најдолг стаж како државник меѓу актуелните европски шефови на држави и влади има претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, кој оваа функција континуирано ја извршува од јули 1994 година. Лукашенко својот ...

Најмалку 40 претседатели на држави и влади ќе присуствуваат на Минхенската безбедносна конференција

Две недели пред почетокот на глобалната Минхенска безбедносна конференција своето учество веќе го потврдија околу 40 претседатели на држави и влади, 90 министри и неколку шефови на меѓународни организации. Меѓу ...

Колку млад е премлад?

Велат дека на младите останува светот, но кога станува збор за политиката, многумина не се согласуваат со оваа констатација... Јасинда Ардерн, со своите 37 години, е најмладата премиерка на Нов ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER