fbpx
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

Tag: пропаганда

Рускиот мамец на панславизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Кога пред многу години ја имав в раце книгата на бугарскиот публицист Николај Стојанов „Случајот Ванѓа - еден поинаков поглед“, се сретнав со сведоштво за еден интересен случај, ...

Шест лаги и една „случајност“: Рускиот амбасадор Баздникин „ги испра“ гревовите на Путин

ДЕХРАН МУРАТОВ и ЏАБИР ДЕРАЛА „Нова Македонија“ направи интервју со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, објавено на 27 февруари, во кое редакцијата му даде неограничен простор на рускиот дипломат да ги ...

Руската војна против Украина ја запечати западно-европската иднина на Западен Балкан

МАРЈАН ЗАБРЧАНЕЦ Една година после почетокот на руската воена инвазија врз Украина, она што преовладува како глобална перцепција и порака која денес го обиколува светот е херојството на украинскиот народ ...

ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА 4-ГОДИШНО ДЕТЕ Немаше многу спасени животи по земјотресот, на сепак еден од нив беше малиот Сулејман

Херои од периферијата на вестите

Вести на МРТ во 13 часот. Првите десет минути посветени на наводните протести (планирани од опозицијата, нели), без адекватен соговорник, се оние што го исполнуваат екранот. Оние вести од Градска ...

Паралелни светови: Нашите вистински херои наспроти штрајкувачите и партиските палјачовци

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Понеделник, 20 февруари 2023 година. Во една од касарните во Скопје е построена екипата на спасители на Армијата на Македонија, заедно со своите кучиња-трагачи. Свечена атмосфера, тука е ...

Чернотицки, директор на РТВ Украина за Рацин.мк: Ja спречуваме пропагандата на Кремљ и ги разоткриваме воените злосторства на Русија

Во ова ексклузивно интервју за порталот Рацин.мк, првиот човек на Јавниот радиодифузен сервис на Украина (Національна суспільна телерадіокомпанія України, или скратено Суспільне України) Миколај Чернотицки говори за работата на новинарите ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER