fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: пропаганда

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Атентат врз словачкиот премиер; за Муратов најлоша е полувистината во целото море на дезинформации; смртни закани за судијката Кацарска

ВЕСТ НА ДЕНОТ Атентат врз словачкиот премиер Премиерот на Словачка Роберт Фицо денеска е застрелан во Хандлова каде се одржуваше седницата на Владата. Според првичнитете информации, Фицо по седницата излегол пред ...

(ВИДЕО) „Полиграф“: Кој ги пренесе некритички непоткрепените обвинувања на Медведев за „русофобија“

Некои медиуми продолжуваат некритички да пренесуваат пропагандни изјави од руски функционери поврзани со агресијата на Русија врз Украина. На пример, на 21 април 2024, порталот Република објави наслов: „Медведев за новиот ...

24 ЧАСА: ДИК не го прифати приговорот на ВЛЕН за Липково; за Меџити приоритет е европската интеграција; ЕП повика 15 компании на прекин со рекламирање во проруски медиуми на Балканот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница одлучи да не го прифати приговорот за гласањето на првиот круг од претседателските избори на 24 април на коалицијата Вреди ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Украина може да го следи примерот на САД доколку ја забрани кинеската пропагандна алатка Тик-Ток

Украинските власти размислуваат за забрана на кинеската социјална мрежа Тик-Ток доколку САД го направат тоа, изјави пратеникот Јарослав Јурчишин во интервју за RBC-Ukraine објавено на 1 април. Како што пренесува ...

ПУТИН И РЕАЛНОСТА: Руска класика

ЏАБИР ДЕРАЛА Води војна против непостоечки „нацисти“, западни „империјалисти,“ а неговите служби не умеат да предвидат дека се спрема тежок терористички напад во главниот град на државата што ја води ...

24 ЧАСА: Италијански авиони ќе патролираат над македонското небо; судот донесе одлука – Ковачки искажал невистини; 20-годишнина од најголемото проширување на НАТО

ВЕСТ НА ДЕНОТ Италијанските воздухопловни сили во НАТО ќе патролираат над македонското небо Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Кросето денеска во Центарот за обука ...

Џабир Дерала, ЦИВИЛ Прес центар, 3 мај 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Стравот е нивното оружје. Нашиот арсенал е многу поголем и посилен.

ЏАБИР ДЕРАЛА Откако видоа дека директната закана по мојот живот кон крајот на декември минатата година предизвика само краткотрајна врева, центрите за продукција на дезинформации и говор на омраза покренаа ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Лагата може да е глупава, провидна и плитка, но пропагандата може да ја направи сеприсутна и – вистинита

ЏАБИР ДЕРАЛА Паралелно со обновената офанзива на рускиот агресор во Украина почна и нова офанзива на рашистичката пропаганда. Очекувано, пропагандата е интензивна и валкана. Таа дотолку поголема, колку што се ...

Фото: Трн.мк

Проектот Скопје 2014 оценет како пропаганда за национализам и партиски цели на дебатата „Школа за пропаганда“

На конференцијата, се истакнаа различни аспекти и мислења за проектот кој во повеќе наврати беше оценет како негативна пропаганда и обид да се подели државата во етнички табори. Настанот, што ...

Новинари од Западен Балкан со конекции со НВО Ајкф која доделувала грантови за промоција на руски наративи. Кој е од Македонија?

Медиумите ја посочуваат како клучен член на групата поврзана со АЈКФ извесна Светлана Андреевна Бојко – промотор на про-руските наративи во Молдавија. Во своето резиме, Бојко навела дека е проект ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER