fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)
Фото: Принтскрин

Tag: проширување

Париз најавува Резолуција за Македонија слична на онаа од германскиот Бундестаг

Претседателот рече дека сега прашањето на проширувањето не е „кога“, зашто колку побрзо, толку подобро, а тоа го кажал повеќе пати. Прашањето е поврзано со безбедноста, со одредени предизвици за ...

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-дебатата ...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствуваше и министерот за надворешни работи Бујар Османи./Фото: Влада.мк

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствуваше и министерот за надворешни работи Бујар Османи. ...

Османи-Росвал: Потребни ни се јасни знаци дека проширувањето на ЕУ до 2030 година е возможна мисија

Европското досие на нашата држава и на регионот на Западен Балкан во светло на шведското претседателство со Советот на ЕУ беше во фокусот на денешната средба на министерот за надворешни ...

ИО на СДСМ ќе расправа за можен влез на Алијансата за Албанците во Владата

Можното проширување на владината коалиција ќе биде една од темите на вечерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, информираат за МИА извори од владејачката партија. Седницата на Извршниот одбор ќе ...

Макрон: Проширување може да има отакако ќе се спроведат реформи во ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Софија истакна дека е за засилен стратешки дијалог со Западен Балкан и европска перспектива, но истовремено го повтори ставот дека проширување може да има ...

Министерски состанок на Западнобалканската шесторка во Сараево

Во Сараево денеска ќе се одржи неформален состанок на министрите за надворешни работи на земјите од Западнобалканската шесторка, чиј домаќин ќе биде шефот на дипломатијата на Босна и Херцеговина, Игор ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER