fbpx

Tag: Протест

Протести во Полска

Најголем протест од падот на комунизмот во 1989 година: Половина милион Полјаци излегоа на улица

Половина милион Полјаци денеска излегоа на улиците на Варшава за да протестираат против популистичката националистичка влада, неколку месеци пред есенските парламентарни избори, објавија организаторите. Се чини дека собирот е најголемиот ...

Почна нов голем протест „Србија против насилство“, демонстрантите ќе направат обрач околу РТС

Денеска се одржува нов протест против насилството во Белград, само еден ден откако српскиот претседател Александар Вучиќ вчера донесе луѓе со автобуси од цела Србија во Белград, вклучително и неговите ...

Протест, Белград. Фото: N1

Протести „Србија против насилството“, полни улици во Белград

Во Белград во тек е вториот протест „Србија против насилството“, организиран од неколку опозициски партии. Откако беа прочитани барањата на протестот, поворката тргна да пешачи. Блокиран е мостот Газела, пренесува N1. ...

Огромен протест „Србија против насилство“: Прочитани барањата, народот се упати кон зградата на Владата

Вечерва околу 18 часот во Белград, пред Парламентот започна големиот протест наречен „Србија против насилството“. Протестот се одржува како реакција на двата неодамнешни масакра во таа земја. Во првиот, 13-годишен ...

Фото: Драган Мишев/ ЦивилМедиа

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Протест во Брисел против сирискиот диктатор Башар ал Асад и неговиот ментор Путин

Во срцето на Брисел, во непосредна близина на седиштето на Европската Унија, во петокот се одржа протест против сирискиот претседател Башар Ал Асад. Демонстрантите протестираа против диктаторското владеење на сирискиот ...

Mandatory Credit: Photo by Evan Vucci/AP/Shutterstock (10434333bm)
Donald Trump, Sauli Niinisto. President Donald Trump speaks during a meeting with Finnish President Sauli Niinisto in the Oval Office of the White House, in Washington
Trump, Washington, USA - 02 Oct 2019

Трамп очекува да биде уапсен во вторник, повика на протести

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека по „протекувањето на незаконски информации“ можеби ќе биде уапсен во вторник и ги повика своите приврзаници на протест. Во објавите на својата ...

Новинари во Република Српска протестираат против криминализација на клеветата

Новинарите спонтано се собраа пред Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, каде што протестираа против најавената криминализација на клеветата во тој ентитет во Босна и Херцеговина, пренесе РСЕ. ...

Фото: Скриншот

Русинките бараат Путин да престане да ги праќа нивните сопрузи во „мелницата за месо“ во Украина

Група Русинки апелираа до Владимир Путин да престане да ги испраќа нивните сопрузи и деца на линијата на фронтот во Украина како „топовско месо“ без соодветна обука, пренесува Телеграф. Во ...

Илјадници демонстранти на улиците на Прага: Стоп за војната, запрете го НАТО

Илјадници антивладини демонстранти се собраа денеска во главниот град на Чешка, незадоволни од високата инфлација. Настанот на плоштадот Вацлав во Прага го организираше новата политичка партија Закон, почитување, стручност (ПРО), ...

Во Иран избувнаа протести поради наводното масовно труење на средношколки

Загрижени родители протестираа во иранскиот главен град Техеран поради серија напади со отров врз девојчиња во десетици училишта, според иранските новински агенции и видеа објавени на социјалните мрежи. Засега непозната ...

Page 1 of 35 1 2 35

CIVIL MEDIA NEWSLETTER