fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: ПССЕ

ПССЕ испраќа 14 набљудувачи на претседателските избори во Северна Македонија

Делегација од 14 набљудувачи на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предводена од Алфред Хер (Швајцарија, АЛДЕ), ќе ги следи претседателските избори во Северна Македонија на 24 април. Делегацијата ...

Делегацијата на ПССЕ во Скопје, март 2024 година (фото извор: веб страницата на ПССЕ)

Предизборната делегација на ПССЕ: Периодот пред изборите стабилен, се очекува исполнување на демократските стандарди

Овој текст е објавен на PACE на 28 март 2024 Предизборната делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ја заврши својата посетата на Северна Македонија (25-28 март 2024 ...

ПССЕ: Затворениот турски филантроп Осман Кавала добитник на наградата „Вацлав Хавел“

На затворениот турски филантроп и бизнисмен Осман Кавала вчера му беше доделена наградата „Вацлав Хавел“, јави ДПА. -Денеска, повеќе од кога било, е исклучително важно да се слават жените и ...

Постмониторинг известувачите на ПССЕ од понеделник во посета на Скопје

Од 18 до 20 јуни во Скопје ќе престојува делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа за постмониторинг дијалог со Република Македонија. Како што најави прес-службата на ПССЕ, пратениците Лиз ...

Проценка на напредокот на Македонија

Известители од Комисијата за почитување на обврските и заложбите кои ги преземаат земјите-членки при приемот во Советот на Европа, во текот на денешниот ден и утре ќе бидат во работна посета ...

ОБСЕ/ОДИХР: Сомневања за злоупотреба на 2,5 милиони ливчиња на референдумот!

Со резултатите на референдумот, се оствари замислата на  Реџеп Тајип Ердоган, претседателот да добие поголеми овластувања со кои речиси апсолутно ќе може да владее со Турција, предизвика големи реакции, како ...

Хан: Влада поддржана од парламентарното мнозинство – за европски перспективи на Македонија

„Се надевам дека наскоро ќе биде формирана новата влада, подржана од мнозинството, со цел да продолжи да отвора европски перспективи за земјата, за да можеме набрзо да ги започнеме преговорите ...

Делегација на ПС на Советот на Европа: Што поскоро да се отповика одлуката на Иванов!

Делегација на Парламентарното собрание на Совет на Европа, предводена од Стефан Шенах од Австрија, изминатите два дена беше во посета на Скопје, и оствари средби со претставници на политичките партии, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER