fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: разузнавање

Фото: LIGA.net

Путин доби предупредување од шефот на украинската разузнавачка служба

Генерал-полковник Кирило Буданов, шеф на воената разузнавачка агенција на Украина, изјави дека нападите на неговата земја врз Крим минатата година се „само почеток“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски често повторува дека ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Генерал Скибицкиј, Воено разузнавање на Украина, за украинската офанзива, руската воено-пропагандната машинерија, шансите за атомска војна и мрачната иднина на руската држава

Генерал мајор Вадим Скибицкиј, еден од највисоките претставници на Военото разузнавање на Украина, во обемното ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, открива низа помалку познати и непознати детали за руската агресија ...

Фото: LIGA.net

Србија одби да испрати оружје на Русија, тврди шефот на украинското разузнавање

Српската влада, од која многумина во Русија имаа големи очекувања, одби да и испрати оружје на Москва поради тековната инвазија на Украина, изјави шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството ...

Норвешко разузнавање: Русите распоредуваат бродови со нуклеарно оружје во Балтичкото Море

Норвешката разузнавачка служба во својот годишен извештај тврди дека Русија почнала да распоредува тактички бродови со нуклеарно оружје во Балтичкото Море, првпат по 30 години. „Клучниот дел од нуклеарниот потенцијал ...

Прес конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. голем број новинарски екипи од целиот свет во прес салата на НАТО во Брисел, 13 февруари 2023.

НАТО го зголемува военото производство; Столтенберг најави соработка меѓу сојузниците и за безбедносни прашања поврзани со вселената

НАТО ги зголемува инвестициите во производството на муницијата. Балоните се дел од засилените разузнавачки операции на Кина и Русија. НАТО работи на подобрување на соработката меѓу сојузниците и за безбедносни ...

Фото: Сомнителен кинески балон на висока надморска височина лебди над Билингс, Монтана во среда, 1 февруари 2023 година. (Лари Мајер/Билингс весник преку АП)

Пентагон следи сомнителен кинески шпионски балон над САД

Кинески надзорен балон собира разузнавачки информации над континенталниот дел на  Соединетите Држави „во моментов“, открија американските власти во четвртокот, признавајќи дека Пентагон го надгледува леталото неколку дена и накратко размислувал ...

Разузнавачки извори: Руските окупациони сили во Украина со засилена фортификација и пропагандни операции

Состојбата во окупираните територии во источниот дел на Украина и на полуостровот Крим е прилично напната. Главната разузнавачка агенција при Министерството за одбрана на Украина неодамна информираше дека во единиците ...

Тачи и Харадинај не можат да се усогласат за нов прв разузнавач

Косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај имаат различен став за тоа кој да биде нов прв разузнавач на Косово. Харадинај доставил предлог до Тачи нов директор на косовската тајна ...

Smart Phone with Security Cameras

Во Србија функционира паралелен безбедносен и разузнавачки систем?

Лидерот на српското движење „Доста беше“, Саша Радуловиќ, изјави дека водечкиот опозициски политичар Саша Јанковиќ во 2014 година му признал дека веќе десетина години во земјата функционира паралелен безбедносен и ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER