fbpx

Tag: рудник

Ковачевски: Ако граѓаните во општините во струмичкиот регион се против отворање на рудници, тогаш рудници нема да има, рудниците се дел од програмата на режимот на Груевски

Концесиите за рудникот Иловица се дадени во 2012 и 2013 година од страна на Влада на ВМРО – ДПМНЕ, премиерот Никола Груевски и негов советник Христијан Мицкоски кој сега е ...

Климкин: Украина ќе го почитува решението на судот за Казандол

Украина ќе го почитува решението на судот во однос на едностраното раскинување на договорот за Казандол, истакна денеска украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин кој е во дводневна посета на Македонија, ...

Izvor: fb page Spas za Valandovo

Марков: Нема вработени активисти од Спас за Валандово во Сардич

Низ граѓаните во Валандово се шират дезинформации дека голем дел од активистите на иницијативата Спас за Валандово биле вработени во фирмата „Сардич“, вели за ЦИВИЛ Медиа, активистот Роберт Марков. Марков ...

Валандово наспроти референдумот: Црна кампања на градоначалникот!

Помина многу време откако сè започна. Преку брда и планини, реки и мориња, беше тешко но, успеавме да им го овозможиме најдемократското право на граѓаните. Право на непосредно одлучување, референдум! ...

Валандово остана без душа…

Некогаш град на калиниките, спортот и културата, денес - град на рудници и иселувањето... Пишува: Владимир Лазов Дали некои луѓе успеаја да го направат Валандово град без шмек и убавина, ...

Затруени рудари во рудникот „Злетово“

Граѓански новинар од Пробиштип ни испрати информација дека десетина рудари од рудникот „Злетово“, во вторникот на 18 јули се затруле со храна! Иако нема официјална потврда, сомневањата се дека рударите ...

Иницијатива за изјаснување и за рудникот Иловица

Здружението „Здрава котлина“ започна кампања против изградба на рудници и во струмичкиот регион. Граѓанските активисти бараат од Општина Босилово да донесе одлука за референдумско изјаснување на граѓаните за рудникот што ...

Општина Богданци го повлече решението за рудникот во Казандол

Успешниот референдум во Богданци каде 60,78%, или 4.205 од вкупно 6.918 регистрирани гласачи во Општината, рекоа - НЕ за рудниците, резултираше со  повлекување на одобрението на Општината дадено за рудникот  во ...

Здравјето пред профитот!

Вчера, на југот на Македонија му се случи уште еден успешен референдум за (не)отворање на рудници на тоа поднебје. По референдумот во Гевгелија кога гевгеличан(к)и со 98% гласови се изјаснија ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER