fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Руси

Украина: Русите испраќаат деца на воена обука на Крим

Украинскиот правобранител за човекови права Дмитро Лубинец тврди дека учениците и наставниците на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија во 2014 година, ќе посетуваат курсеви за воена обука како дел ...

Фото: РФЕ/РЛ

Трендот на доделување државјанства на Руси во Србија продолжува и во 2023 година

Од десет српски пасоши издадени на странски државјани во 2023 година, речиси шест отишле кај руски државјанин, покажува анализата на Радио Слободна Европа (РСЕ). Така, трендот на доделување српско државјанство ...

Летонија ја затвори границата за Русите

Летонија ги затвори своите граници за Русите поради вооружениот бунт против режимот на рускиот претседател Путин. Новоизбраниот претседател на Летонија, Едгарс Ринкевичс изјави дека балтичката држава ја зајакнала безбедноста на ...

„Неколку Руси“ се одговорни за нападот врз рускиот шпион Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители веруваат дека откриле осомничени лица, одговорни за нападот врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Според истражителите во нападот вмешани се „неколку Руси“. Истражителите до ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER