fbpx

Tag: руска агресија

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ го развеаја украинското знаме на планина на Крим

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ подигнаа украинско знаме на планината Бојка на привремено окупираниот Крим, објави Движењето на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Го кренавме украинското знаме на Крим! Активисти ...

Дир: Реализацијата на Формулата за мир предложена од  претседателот на Украина Володимир Зеленски ќе помогне да се запре руската агресија

Амбасадорката на Украина Лариса Дир преку објава на Х изрази искрена благодарност до нашата држава и до Државниот секретар на Министерството за надворешни работи Филип Тосевски и до Крум Ефремов за ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Јевген Перебијнис, заменик министер за надворешни работи на Украина: Поддржете ја Украина, останете на вистинската страна на историјата

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис, беше во работна посета на Северна Македонија на 10 октомври, како дел од дипломатската турнеја во земјите од Западен Балкан. Се ...

(ВИДЕО) Османи: Во Украина се води битка меѓу демократијата и авторитаризмот, од исходот зависи мирот и стабилноста во светот во децениите што доаѓаат

На почетокот од последниот квартал на една од најтешките години за Европа во поновата историја, може да се констатира дека македонското претседавање со ОБСЕ ќе остане забележано како голем успех. ...

Хроза, Харкив, по рускиот напад, 5 октомври 2023

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Убиени најмалку 49 цивили, меѓу кои и шестгодишно дете, во ракетен напад врз село во близина на Харкив

Путиновата агресорска армија денеска уби речиси 50 луѓе во артилериски напад во Харкив, изјави висок претставник на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски. И амбасадорката на Украина во нашата земја, Лариса ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Османи: Руската воена агресија врз Украина е најголем тест за нашата посветеност за заштита на човековите права

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи денеска преку видео-обраќање ја отвори Конференцијата на човековата димензија на ОБСЕ што се одржува во Варшава, соопшти ...

Мисија на САД во ОБСЕ: Човечките жртви од руската агресија во Украина во фокусот на конференцијата во Варшава за човечка димензија организирана од Северна Македонија

Човечките жртви од руската агресија во Украина ќе бидат главниот фокус на Мисијата на САД во ОБСЕ на конференцијата во Варшава за човечка димензија која годинава се одржува од 2 ...

Путиновата последна војна

ЏАБИР ДЕРАЛА Невозможно е да се говори за мир во светот денес надвор од заканата од рускиот рашизам и воената агресија против Украина, враќањето на Железната завеса и целосното загрозување ...

Дерала: Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, наша обврска е да се бориме против војната

„Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, во услови на руска агресија, против независна, мирољубива, демократска Украина, ние не можеме да зборуваме за мир, а да не кажеме ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER