fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: руска агресија

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Живот во Zeitenwende (2. дел)

ЏАБИР ДЕРАЛА (продолжение од 1 дел) Како чинители на граѓанското општество, ние сме подготвени да го преземеме нашиот дел од работата, да се ангажираме секој ден, да ги повикаме луѓето ...

Амбасадорката Дир: Стотици верски објекти беа уништени, оштетени или ограбени како резултат на руската инвазија на Украина

Украинската амбасадорка Лариса Дир преку видео објавено на Твитер прикажува уништени стотици верски објекти во Украина како резултат на руската инвазија. 400-ти ден. Стотици верски објекти беа уништени, оштетени или ...

Ukrainian servicemen ride in an armoured vehicle near Kramatorsk September 5, 2014. Ukraine and pro-Russian rebels agreed a ceasefire on Friday, the first step towards ending fighting in eastern Ukraine that has caused the worst standoff between Moscow and the West since the Cold War ended. REUTERS/Gleb Garanich (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY CONFLICT)

Украина 399. ден | Путин не ги доби посакуваните гаранции од Кина – Зеленски го кани Си Џинпинг да ја посети Украина

Украина денес се наоѓа во 399-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден.   Изјавата на рускиот претседател Владимир Путин ...

Верешчук ги повикa Русите да не посвојуваат деца „украдени“ од Украина

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите да не посвојуваат деца за кои рече дека биле „украдени“ во Украина за време на војната и депортирани во Русија. Верешчук на својот канал на ...

Зеленски побара обединет фронт на меѓународната заедница против руската агресија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека целиот меѓународен поредок е загрозен од руската агресија врз неговата земја, нагласувајќи дека ако Украина падне, Русија ќе продолжи понатаму. Не се работи само ...

Украина 387. ден | Руско гранатирање на висококатница во Авдиивка и егзекуција на невооружени украински заложници; Словачка донира 13 борбени авиони за Украина

Украина денес се наоѓа во 387-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Политика Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не очекува ...

Aмб. Дир на Конференцијата „Украина - Година на хероизмот“, Скопје, 24 февруари 2023, Дом на АРМ

Самитот на НАТО во Вилнус и безбедносни гаранции за Украина – шанса за стабилен мир

Пишува: Амб. ЛАРИСА ДИР Вонредна и Ополномоштена Амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија Во 2008 година, во Букурешт, шефовите на држави и влади на земјите-членки на НАТО, дискутирајќи го прашањето ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Брутална егзекуција на невооружен украински војник, Украина бара истрага за воено злосторство

Потресна видео снимка од брутална и ладнокрвна егзекуција на невооружен украински војник што веројатно ја спроведуваат припадници на руските окупаторски сили, се појави на социјалните мрежи на 6 март. На ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER