fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Руска Федерација

синоќа Кијив беше нападнат со крстосувачки и балистички ракети,беше извршен ракетен напад врз Запорижја.Вооружените Сили на🇺🇦го ослободуваат секој метар.Со TAURUS ќе биде посигурно

16 починати и 5 ранети откако Државата-терорист изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област

Државата-терорист во попладневните часови изврши ракетен напад врз градот Костјантинивка, Донецката област. Како последица на нападот, 16 лица се починати, а 5 се ранети. Руската Федерација константно го тероризира цивилното ...

Фото: ЦивилМедиа

Петмина бугарски политичари добија заштита поради закани од Руската Федерација

Петмина познати бугарски политичари добија заштита од Службата за национална безбедност (НСС) поради заканите од Руската Федерација, објави Бугарското национално радио повикувајќи се на сопсвтвени извори, пренесува украинскиот јавен сервис ...

Фото: Википедиа

АПЕЛ на Врховната Рада на Украина до странските земји за намерите на Руската Федерација да одржи нелегални избори во привремено окупираните територии

АПЕЛ на Врховната Рада на Украина до парламентите и владите на странските држави, меѓународните организации и нивните парламентарни собранија по повод намерите на Руската Федерација да одржи нелегални избори во ...

Бучна ноќ во Москва, властите пријавија напад со беспилотни летала

Руските медиуми и Телеграм каналите известуваат за напад со беспилотни летала на главниот град на Руската Федерација, каде што била оштетена зградата до Министерството за одбрана, додека друг дрон удрил ...

Фото извор: Верховна Рада України та Офіс Президента України

Коментар на Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Н. Е. Лариса Дир, специјално за Цивил, во врска со Меѓународниот ден на човековите права

На 10 декември 2022 година, прогресивниот свет го одбележа Меѓународниот ден на човековите права. Овој ден беше одбележан и во Украина, вклучително и од Претседателот на Украина Володимир Зеленски. Со ...

Џафери се сретна со новиот руски амбасадор Баздникин

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија Сергеј Баздникин. Претседателот Џафери, информираат од собраниската прес-служба, ...

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во посета на Македонија

Џејмс Матис, американскиот секретар за одбрана, пристигна претпладнево во Владата на средба со премиерот Зоран Заев и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. Матис допатува изутринава на Меѓунардниот аеродром Скопје, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER