fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: ревизија

ЕУ фондовите се повеќе се злоупотребуваат, предупредуваат ревизорите

Трката за трошење на средствата на Европската унија пред истекот на рокот покажува дека има зголемување на бројот на земји кои неправилно трошеле пари, објави финансискиот надзорен одбор на ЕУ. ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: OЈО постапува по три кривични пријави на австриската фирма АММА, Брисел дециден што може да помине од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за уставни измени, ДЗР со резерва во вистинитоста на финансиските извештаи на дел од политичките партии

ВЕСТ НА ДЕНОТ Основните јавни обвинителства во Гевгелија и Скопје, како и Вишото јавно обвинителство Скопје водат три посебни постапки, по поднесени кривични пријави од австриската фирма AMMA Import Export ...

Нема таков “Вениш” што ќе ги избрише злоделата на господарите на заробената држава

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Оваа година ќе остане запаметена по дезинформациите и по тоа што слугите на некогашните господари на заробената држава се ставија во програма за ревизија на бесчестието и злоделата ...

НБРМ ќе ги објави најновите макроекономски проекции

Народната банка на Република Македонија денеска ќе ги објави новите макроекономски проекции за годинава. На прес-конференцијата во врска со редовната ревизија на макроекономските проекции ќе зборува гувернерот на НБРМ Димитар ...

Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

Тричлена делегација од Ревизорското тело за ревизија на инструментот за претпристапна помош од Република Македонија, предводена од Адем Цури, главен ревизор за ИПА денеска и утре престојува во посета на ...

Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

- Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура за 2018. со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информираше ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER