fbpx

Tag: САД

Амбасадорот Тихомир Илиевски/Фото: Слободен Печат

Амбасадорот Илиевски за Крис Марфи: Подршката од САД и уставните измени отвораат нови можности за членството во ЕУ

САД се, без каква и да е резерва, најзначајниот стратегиски партнер на Македонија, смета дипломатот Тихомир Илиевски по послената посета на американскиот сенатор Крис Марфи и средбата со премиерот Димитар ...

Љубиша Николовски

На Американците да им кажеш fuck off од чиста суета, треба да си глуп или некој од надвор дебело да те спонзорира

Американската дипломатија од секогаш била моќна, затоа што зад зборовите стоеле други моќни алатки кои ги поткрепувале дипломатски срочените фрази. Оттаму и дипломатскиот вокабулар што го употребуваат официјалните претставници на ...

САД и ЕУ и се закануваат на Русија: Ова е исклучително опасна ескалација

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека имал „исклучително негативна“ реакција на извештаите дека Русија напредува со својот план за распоредување тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, додека Европската унија го осуди ...

Вештачка интелигенција (Foto: Wikimedia Commons)

ЕУ и САД ќе работат заедно на стандардите за вештачка интелигенција

ЕУ и САД ќе работат заедно на воспоставување минимални стандарди за вештачка интелигенција пред да се воспостави европското законодавство во таа сфера. Извршната потпретседателка на Европската комисија, Маргрет Вестагер денеска ...

Фото: МИА архива

САД воведуваат санкции за повеќе од 70 компании и организации што ја поддржуваат Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска додаде уште 71 компанија и организација на црната трговска листа на САД, поради поддршка на Русија, пренесува МИА. Мерките што ги презема Министерството ...

Комитет за надворешни работи на Сенатот на САД: Поддршка за Северна Македонија за потребните уставни промени и влезот во ЕУ

САД да ја поддржат Северна Македонија за потребните уставни промени кои можеби изгледаат минорни, но се политички доста тешки, изјави денеска Дерек Шоле, советникот на Стејт департментот на сослушување за ...

Фото: МИА

Петровска: Украинското барање за воена помош се разгледува, возилата од САД за Армијата се пристигнати на солунското пристаниште

Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарски прашања ...

Влада: САД директно и порачаа на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата и уставните измени

Вашингтон директно и порача на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата, да поддржи уставни измени и да не блокира закони од клучно значење за државата, брифираат владини извори, ...

Page 1 of 54 1 2 54

CIVIL MEDIA NEWSLETTER