fbpx

Tag: САД

Конгресмените на САД изгласаа протерување на републиканецот Џорџ Сантос од Претставничкиот дом

Претставничкот дом на САД денеска изгласа исклучување од своите редови на паднатиот во немилост републикански конгресмен Џорџ Сантос по обвинувања дека овој претставник од Њујорк злоупотребил средства од својата кампања ...

Foto: Alex Wong

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција

Американскиот потсекретар за тероризам Брајан Нелсон денеска изјави дека разговарал со турски официјални претставници, бидејќи САД се загрижени поради тоа што палестинската милитантна група Хамас собира средства во таа земја. ...

Фото: U.S. Embassy North Maceonia

Блинкен, големиот поддржувач на нашите евроатлантски аспирации, ја води делегацијата на САД на Самитот на ОБСЕ

Големиот поддржувач на евроатлантските аспирации на земјава, државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, ќе ја предводи американската делегација на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ...

Antony Blinken Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Блинкен ќе се заблагодари за лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената безбедност во регионот ...

Експлозија на автомобил на мостот што ги поврзува САД и Канада

Автомобил експлодира денеска на мостот што ги поврзува САД и Канада, во близина на Нијагарините водопади, пренесува МИА. Американското Федерално биро за истраги предупреди дека ситуацијата не е стабилна. Властите ...

Орце Камчев веќе не е осамен на Црната листа, друштво му прават мама Ратка и Сергеј Самсоненко со сопругата

Во четвртокот. 16 ноемвири, американската влада ја прошири Црната листа назначувајќи дополнително поединци и субјекти поврзани со финансиската мрежа на Јордан „Орце“ Камчев, кој беше санкциониран од САД во јули ...

Фото: Wikimedia Commons

Маркарова изрази благодарност до САД за признание на Холодомор како геноцид на 90-годишнината од Холодоморот во Украина

Украинската амбасадорка во САД Оксана Маркарова во своја објава на платформата Х изрази благодарност до Њујорк и гувернерката Кејти Хочул за повтореното признание на Холодомор како геноцид на 90-годишнината од ...

САД одобри продажба на 400 крстосувачки ракети Томахавк на Јапонија

Соединетите Американски Држави одобрија продажба на 400 крстосувачки ракети Томахавк на Јапонија, објавија странските агенции, повикувајќи се на Пентагон. Ракетите и соодветната опрема ќе бидат продадени за 2,35 милијарди долари, ...

Сергеј Самсоненко, неговата сопруга и мајката на Орце, Ратка Камчева на Црната листа на САД

Денеска, американската влада назначи поединци и субјекти поврзани со финансиската мрежа на Јордан „Орце“ Камчев, кој беше санкциониран од САД во јули 2023 година за корупција. Министерството за финансии на ...

(ВИДЕО) Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“ непосредно по нивната вчерашна средба во близина на Сан Франциско и само неколку дена откако тој наведе дека би ...

Page 1 of 73 1 2 73

CIVIL MEDIA NEWSLETTER