fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Сирија

Германија ќе потроши 10 милиони евра за деминирање на сирискиот град Рака

Германија ќе потроши 10 милиони евра, со цел да помогне при отстранувањето на мините од северниот град Рака, објави денеска весникот „Ханделсблат“. Германското Министерство за надворешни работи се очекува денеска ...

Врховниот суд ја врати одлуката на Трамп за забрана за влез на мигранти

Американскиот Врховен суд делумно ја врати наредбата на претседателот Доналд Трамп, со која се воведува забрана за влез на лица од шест претежно муслимански држави во САД. Стејт Департментот соопшти ...

A Syrian living in Serbia displays a placard on March 16, 2013 during a protest against Syria's President Bashar al-Assad in the center of Belgrade.  AFP PHOTO / ALEXA STANKOVIC        (Photo credit should read ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)

Правда за жртвите од конфликтот во Сирија и за нивните семејства!

„Шест години од кризата во Сирија, владините сили и вооружени групи сè уште бомбардираат цивили, извршуваат воени злосторства и злосторства против човештвото. Тие се извлекуваат без казна“, тврди Амнести Интернешнел во повикот ...

УНИЦЕФ: Два милиона деца се бегалци, шест милиони зависат од хуманитарна помош!

Во текот на 2016-та година, 652 деца биле убиени во Сирија, што претставува највисока највисока бројка во последните три години! - објави денеска УНИЦЕФ. По шест години граѓанска војна, шест милиони ...

Бегалците од Табановце вратени во Грција!

Сите бегалци кои беа сместени во транзитниот центар во Табановце, полицијата ноќеска, ненадејно и без образложение ги вратила во Грција, потврди за ЦИВИЛ Медиа, невладината организација „Легис“. „Синоќа, околу 11 ...

Page 19 of 19 1 18 19

CIVIL MEDIA NEWSLETTER